Home / Recenzje / Filmy / Batman v Superman: Świt sprawiedliwości

Batman v Superman: Świt sprawiedliwości

Batman v Superman  Swit sprawiedliwosci

Batman v Superman: Świt sprawiedliwości (Dawn of Justice), najnowsza produkcja z super, mega, giga bohaterami ze świata Marvel przykuła (przynajmniej częściowo) moją uwagę. W związku z tym postanowiłem się przyjrzeć bliżej tej produkcji, która krótka nie jest, trwa bowiem nieco ponad 2,5 godziny.

Jak się można było spodziewać, akcja filmu została w sąsiedztwie dwóch miast typowych dla każdego z super bohaterów, a więc Metropolis i Gotham, prawie dosłownie łącząc przy tym realny świat z tym znanym z Batmana i Supermana.

Batman v Superman  Swit sprawiedliwosci 01

Przez cały czas oglądania filmu miałem wrażenie, że reżyser Zach Snyder aż zbyt specjalnie założył, że ja (tak samo jak spora część osób, która zdecyduje się na ten film pójść do kina), oglądała poprzednie części Supermana, w tym szczególnie Superman: Człowiek żelaza z Britem Henrym Cavilem w roli super-człowieka. Szczerze powiedziawszy to w filmie tym zobaczyłem ponownie znaną mi ze wspomnianego przed chwilą filmu Amu Adams (Lois Lane), Diane Lane (matka Supermana) czy Laurenca Fishbourna (edytora gazety Daily Mail).

Rolę Batmana z drugiej strony przejął nikt inny jak Ben Afleck, prezentując obrońcę Gotham jako bezwzględnego i bardziej cynicznego bohatera. Miałem także wrażenie, iż człowiek-nietoperz, ma nadal za złe Supermanowi to, że nie zapobiegł katastrofie, w wyniku której zginął jego ojciec – poza oczywiście faktami sugerującymi to niebezpośrednio.

Batman v Superman  Swit sprawiedliwosci 03

Superman nie był jak się okazuje tym jedynie obarczony, gdyż na swoim sumieniu miał rzekomo wiele straconych istnień ludzkich, spowodowanych decyzją o ratowaniu Lois z rąk terrorystów, a nie właśnie ich.

Nie byłem do końca pewny czy gorycz zawiedzenia Batmana miała osłodzić widzom dosyć mizerną akcję, której przykładem są pewne głupie wpadki praktycznie pod koniec filmu. Innym przykładem niech będzie bełkot Aflecka, sceny z senatorem i Jesse Einsbergiem czy Lex Luthorem. Dosyć adekwatnie przy okazji wybił się w Świcie Sprawiedliwości Jeremy Irons, który przejął pałeczkę po Michaelu Caine jako Alfred. 

Batman v Superman  Swit sprawiedliwosci 02

Kolejną rzeczą, którą zapewne również wielu z was doświadczy będzie nadążenie za zbyt wieloma historiami i wątkami. Same efekty specjalne, które są dosyć dobre muszę przyznać i miłość do jednego (lub obu) z superbohaterów z pewnością nie wystarczą. Także z uwagi na dosyć drastyczne i brutalne sceny, nie widzę aby rodzice tłumnie zabierali swoje niedorosłe jeszcze pociechy.

Co więcej, uważam, że osoby do co najmniej 12 lat powinny pozostać przy wcześniejszych produkcjach o Batmanie czy Supermanie,  gdyż Batman v Superman: Świt Sprawiedliwości nie został przykładnie dla nich stworzony. Ogólnie film może być, ale nie spowodował on u mnie opadu szczęki, gdyż szczerze powiedziawszy widziałem lepsze produkcje.

Batman v Superman  Swit sprawiedliwosci 04

Słowem podsumowania, film miał dosyć wysoko podniesioną poprzeczkę po wcześniejszych produkcjach z obu gatunków, a jak zwykle w takich sytuacjach bywa, następuje przerost formy nad treścią, nad czym nie zapanował reżyser, lub może liczył, że „miłość mu wszystko wybaczy” (miłość widzów do swoich bohaterów). Jednak jeśli o to chodzi to nie do końca bym był tego taki pewny.

 

Batman v Superman: Świt sprawiedliwości (Dawn of Justice), najnowsza produkcja z super, mega, giga bohaterami ze świata Marvel przykuła (przynajmniej częściowo) moją uwagę. W związku z tym postanowiłem się przyjrzeć bliżej tej produkcji, która krótka nie jest, trwa bowiem nieco ponad 2,5 godziny. Jak się można było spodziewać, akcja filmu została w sąsiedztwie dwóch miast …

Ocena końcowa

Akcja
Efekty specjalne
Oprawa dźwiękowa
Ogólnie

Hmmm

Podsumowanie : Same efekty specjalne, które są dosyć dobre muszę przyznać i miłość do jednego (lub obu) z superbohaterów z pewnością nie wystarczą. Także z uwagi na dosyć drastyczne i brutalne sceny, nie widzę aby rodzice tłumnie zabierali swoje niedorosłe jeszcze pociechy.

Twoja ocena: 2.3 ( 1 votes)
68