Home / Aktualności / Baterie samochodowe ładowane w 5 minut – wkrótce może to być możliwe dzięki firmie StoreDot

Baterie samochodowe ładowane w 5 minut – wkrótce może to być możliwe dzięki firmie StoreDot

Jedną z bolączek aut elektrycznych a w zasadzie ich właścicieli poza stosunkowo (w dalszym ciągu) krótkim zasięgu jest długi czas ładowania baterii. Oczywiście istnieją stacje szybkiego ładowania, aczkolwiek i tak proces ten jest znacząco dłuższy niż tankowanie auta z silnikiem spalinowym. To jednak może się zmienić za sprawą przełomowej technologii izraelskiej firmy StoreDot, która rozpoczeła produkcję baterii, które można naładować w 5 minut. Produkcja 1000 testowych ogniw rozpoczęła się właśnie w Chinach.

„Dotychczas uważano, że pięciominutowe ładowanie akumulatora litowo-jonowego jest niemożliwe ”- powiedział dyrektor generalny StoreDot, dr Doron Myersdorf, który dodał, że innowacja może przezwyciężyć „lęk przed zasięgiem”. „Ale nie wypuszczamy prototypu laboratoryjnego, lecz próbki inżynieryjne z masowej linii produkcyjnej. To pokazuje, że jest to wykonalne i komercyjnie gotowe”.

Szybkie ładowanie akumulatorów litowo-jonowych (Li-ion) to poważny problem dla producentów elektroniki, Inwestycje takich firm jak Samsung czy Daimler w StoreDot wydają się to tylko potwierdzać. Dowiadujemy się również, że nowe baterie firmy StoreDot są zaprojektowane inaczej niż standardowe baterie litowo-jonowe, zastępując grafit nanocząsteczkami półprzewodnikowymi na bazie germanu. Firma ma jednak nadzieję, że w przyszłości przejdzie na krzem.

Ponieważ prędkość ładowania jest oparta na akumulatorze, a nie na punkcie ładowania, wynalazek StoreDot może mieć znaczący wpływ na przyjęcie pojazdów elektrycznych, które stają w obliczu wąskiego gardła w postaci ilości stacji szybkiego ładowania, może mieć kluczowe znaczenie.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.