Home / Aktualności / Aż 6 kart graficznych Intela z rodziny DG2 może pojawić się na rynku

Aż 6 kart graficznych Intela z rodziny DG2 może pojawić się na rynku

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że DG2 Intela odnosi się do szeregu produktów HPG (High Performance Graphics) z tej samej rodziny, a plotki pojawiły się wokół możliwych w sumie sześciu różnych kart graficznych opartych na najnowszej, wysokowydajnej architekturze graficznej tej właśnie firmy. Zostało potwierdzone, że produkty DG2 firmy Intel nie będą wytwarzane we własnym zakresie, przy użyciu technologii 10 nm SuperFin firmy Intel, ale z wykorzystaniem technologii 6 nm, partnera odlewniczego, TSMC.

Najnowsze  informacje potwierdzają to, że DG2 ma być oparta na trzech różnych konfiguracjach chipów: pierwsza to DG2 512EU, która będzie zasilać najbardziej wydajną kartę graficzną – 4096 jednostek cieniujących , 8 GB / 16 GB GDDR6 RAM i 192-bitową magistrala. Kolejnym chipem jest DG12 384EU (szacowany wielkość głównego układu GPU ~ 190 mm²)  dostępny w trzech różnych konfiguracjach jednostek cieniujących: 3072 jednostki cieniujące, z towarzyszącymi 6/12 GB pamięci GDDR6 i magistralą 192-bitową; 2048 jednostek cieniujących, co zmniejsza ilość przydzielonej pamięci do konfiguracji 4/8 GB i 128-bitowej magistrali pamięci i wreszcie, dalsza okrojona konfiguracja jednostki cieniującej 1536, z maksymalnie 4 GB pamięci GDDR6 na tej samej 128-bitowej magistrali. Ostatnim (aktualnym) chipem w rodzinie DG2 jest DG2 128EU, z konfiguracjami 128EU i 96EU (odpowiednio jednostki cieniujące 1024 i 768) oferujące 4 GB VRAM przez dość ciasną 64-bitową magistralę.

Zobaczymy, czy te przecieki faktycznie przełożą się na konkretne produkty Intela, które pojawią się na sklepowych półkach. Co jak co ale w obecnej sytuacji – brak praktycznie jakichkolwiek kart graficznych i wysokie ceny tych, które są oraz nieco nadszarpniętą pozycję Intela na rynku procesorów, Intel mógłby zabłysnąć gdyby mógł coś zaprezentować co „byłoby” dostępne i wydajniejsze niż GT 1030. To ostatnie nie jest chyba zbyt trudnym zadaniem.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.