Home / Motoryzacja / Audi / Audi uzyskało ropę z wody i dwutlenku węgla

Audi uzyskało ropę z wody i dwutlenku węgla

audi-a7-tdi

Choć na pierwszy rzut oka wydaje się to nieprawdopodobne, to Audi uzyskało ropę z wody i dwutlenku węgla.

Audi, przy współpracy z firmą Sunfire uzyskało ropę korzystając z odnawialnej energii, która zozdziela molekuły wody na cząsteczki powietrza i czysty wodór. DSwutlenek węgla jest natomiast pozyskiwany z fabryki gazów biologicznych.

Tym sposobem, mieszając te czynniki przy bardzo wysokich temperaturach można uzyskać ropę z wody i dwutlenku węgla. Czyż to nie proste? Tak właśnie Audi uzyskało tzw. paliwo biodiesel.

2010 Audi A3 TDI S-line turbocharged 2.0-liter inline-4 diesel engine

Skuteczność powyższej metody wdług niemieckiego producenta jest dosyć wysoka i wynosi 70 procent, a samo paliwo wolne jest od zanieczyszczeń, typowych dla typowej ropy (diesela). Co więcej, jak podaje Audi, uzyskaną przez niego ropę można używać razem z „tradycyjną” ropą lub po prostu bez niej.

Zlokalizowana w Dreźnie fabryka jest w stanie wyprodukować 160 litrów tej syntetycznej ropy dziennie w kolejnych miesiącach, z możliwością uzyskiwania jej większej ilości w przyszłości.

Przez usyskanie ropy z wody i dwutlenku węgla możliwa będzie lepsza ochrona środowiska i bardziej wydajne użycie surowców, tak przynajmniej twierdzi Johanna Wanka, Minister Niemieckiej edukacji i rozwoju.

Nam wydaje się to bardziej powodem do mniejszej zależności od tradycyjnych złóż ropy, w tym na bliskim wschodzie, oraz przedłużeniem żywotności tradycyjnych silników, które mogły poczuć się zagrożone przez ich elektryczne odpowiedniki.

Aczkolwiek proces uzyskiwania ropę z wody i dwutlenku węgla wydaje się prosty, to nie próbujcie tego powielać na waszych podwórkach.