Home / Aktualności / Atari powstaje z popiołów czyli platforma Atari VCS zapowiedziana

Atari powstaje z popiołów czyli platforma Atari VCS zapowiedziana

Atari, jeden z retro komputerów minionej epoki, dzięki staraniom twórców powstanie raz jeszcze jak Feniks z popiołów. Korzystając ze wsparcia serwisu Indiegogo, francusko-amerykańska firma zapowiedziała platformę sprzętową Atari VCS. Co to oznacza? O tym poniżej.

Najwyżej w hierarchii stać będzie Atari VCS Collector’s Edition oferujący specjalny inspirowany retro drewniany panel czołowy. Następny, nieco mniej ekskluzywny i nieograniczony ramami czasowymi jak ten przed chwilą wspomniany, będzie Atari VCS Onyx – w czarnej odchudzonej wersji komputer / konsola. W innych wersjach kupujący dostanie klasyczny (retro)  oraz nowoczesny kontroler. Te zostały opracowane przez jednego z czołowych graczy na rynku peryferii – Power A. Kontrolery te będą dostępne zarówno we wspomnianych zestawach, jak i osobno.

Platforma Atari VCS to całkowicie nowe urządzenie, które postało we współpracy z AMD, które przygotowało na ten cel układ graficzny z rodziny Radeon i wspierający rozdzielczość 4K, HDR i 60 klatek na sekundę. Dodatkowo komputer-konsola posiadać będzie wbudowaną i rozszerzalną pamięć masową, dwuzakresową kartę wi-fi, Bluetooth 5.0 poza oczywistym wsparciem USB 3.0.

Należy też wspomnieć lub może podkreślić, Atari VCS będzie inspirowaną retro konsolą a nie „retro-pudełkiem”. W związku z tym zaoferuje pełnię tego co dostarczają nowoczesne konsole takie jak Xbox czy PlayStation, jednak w nieco innej formie. W wykonaniu Atarii oznacza to dostęp do gier, mediów i treści przesyłanej strumieniowo. Gry jak się można domyślać uwzględnią klasyki takie jak Asteroids , Centipede , Breakout , Missile Command , Gravitar i Yars’ Revenge, aczkolwiek lista ta będzie znacznie dłuższa (ponad 100 tytułów). Będzie ona udostępniona przez Atari i uaktualniona przed premierą konsoli, którą wstępnie ustalono na wiosnę 2019. Wtedy to pierwsze egzemplarze urządzenbia powinny wyjechać do kupujących. Ci, którzy wesprą ten projekt stosunkowo wcześnie (early bird) otrzymają VCS Onyx w cenie 199 dolarów. 

 

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.