Home / Aktualności / Asus Z97 i H97 – płyty główne z HomeCloud, NFC i wireless charging

Asus Z97 i H97 – płyty główne z HomeCloud, NFC i wireless charging

Asus Z97 i H97 - płyty główne serii 9

Asus Z97 i H97 – płyty główne serii 9 dla gniazd LGA 1150 (Haswell Refresh)


ASUS Z97 i H97 przeniosą komputery na zupełnie nowy poziom za pomocą szeregu ciekawych i użytecznych funkcji takich jak HomeCloud, NFC i bezprzewodowe ładowanie smarftonów (wireless charging).

Asus Z97 i H97 – profesjonalne płyty główne z serii 9

Dla zapewnienia maksymalnej wydajności i niezawodności płyt głównych ASUS Z97, wyposażono je w 5-kierunkową optymalizację pracy z Dual Intelligent Processors 5. To ekskluzywne, opracowane przez firmę ASUS, rozwiązanie jest rozwiniętą wersją swojego poprzednika, czyli 4-kierunkowej optymalizacji.

Nową wersję rozszerzono o aplikację Turbo, która pozwala na regulację połączeń sieciowych i ustawień audio. Udoskonalona została również kontrola wentylatorów, zużycia energii i overclockingu. Technologia Fan Xpert 3, bo o niej mowa, umożliwia bardzo cichą pracę i oszczędność energii, gdy system nie jest obciążony. Poza Gigabitową kartą Ethernet, wybrane płyty główne ASUS Z97* wyposażono w dwupasmową łączność 802.11ac Wi-Fi oraz Bluetooth 4.0.


Poza tym 5-kierunkowa optymalizacja zachowuje wszystkie funkcje swojego poprzednika, w tym moduły TurboV Processing Unit (TPU zwiększa wydajność procesora) i Energy Processing Unit (EPU podnosi wydajność energetyczną) oraz cyfrową regulację zasilania DIGI+ Power Control. Także z jej pomocą użytkownicy bez problemu uzyskają wyższe taktowanie procesora (nawet o 20% w przypadku procesora Intel® Core™ i7-4770K).

ASUS HomeCloud – dostęp do plików z każdego miejsca na świecie

Rozwiązanie ASUS HomeCloud, w które wyposażono płyty ASUS Z97 i H97 umożliwia zdalny dostęp do pełnej zawartości komputera z każdego miejsca na świecie podłączonego do internetu. Umożliwia ono strumieniowanie plików multimedialnych na inne urządzenie poprzez sieć Wi-Fi oraz zarządzanie zawartością z dowolnego miejsca. 

Wbudowana funkcja Wake-on-WAN pozwala na zdalne kontrolowanie komputera za pomocą urządzenia mobilnego. Nowe rozwiązanie zmienia dysk twardy w prywatną chmurę obliczeniową i eliminuje ewentualne obawy związane z ograniczeniem przestrzeni dyskowej. 

Pozostałe funkcje płyt głównych ASUS z serii  9

ASUS 5X Protection to pewność, że komponenty użte na płytach głównych Z97 i H97 zaoferują nam najwyższą niezawodność i wytrzymałość. W skład tego rozwiązania wchodzą:

  • cyfrowa regulacja napięcia DIGI+ VRM,
  • ochrona przed przepięciami złączy DRAM
  • osłony ESD chroniące przed wyładowaniami elektrostatycznymi,
  • wytrzymałe kondensatory 5K-hr,
  • wykonany ze stali nierdzewnej tylny panel I/O.


Nowa generacja akcesoriów dla nowej generacji płyt głównych

Użytkownicy mogą wyposażyć swoje płyty główne z serii 9 w ASUS NFC Express 2 oraz w bezprzewodową ładowarkę (Wireless Charger). NFC Express 2 pozwala na zdalne sterowanie komputerem za pomocą urządzenia mobilnego. Z jego pomocą włączymy film na komputerze od sceny, w której ostatnio został zatrzymany, zalogujemy się do komputera bez wpisywania hasła lub utworzymy kopię zapasową zdjęć i filmów zrobionych od ostatniej synchronizacji.

Bezprzewodowa ładowarka firmy ASUS umożliwia ładowanie urządzeń mobilnych kompatybilnych ze standardem Qi. Wystarczy położyć je na niej położyć. Nie są potrzebne żadne kable, ani zasilacze.

ASUS NFC EXPRESS 2 i Wireless Charger są dołączone do wybranych modeli Z97, mogą również zostać zakupione oddzielnie wraz z dowolną płytą główną z serii ASUS 9.