Home / Aktualności / Asus Miracast. Alternatywa dla Google Chromcast

Asus Miracast. Alternatywa dla Google Chromcast

Asus MiracastChoć pionierem przesyłów strumieniowych z urządzeń bazujących na systemie android był Google ze swoim Chromcast to nie powstrzymało to innych od prób konkurowania właśnie z tym produktem.

Początkowo ograniczony pod względem obsługiwanych aplikacji Chromecast otrzymał pełny suport Google oraz większą liczbę aplikacji. Obecnie prowadzone są prace nad dodaniem obsługi Google Drive.

Nie miej jednak Chromcastowi nadal brakuje funkcjonalności takiej jak chociażby przesył ekranu przeglądarki z urządzenia mobilnego. Na chwilę obecną możliwe jest to tylko z komputera PC lub Chroombooka. Innym ograniczeniem jest nie możliwość współdzielenia lokalnych mediów czy ekranu urządzeń mobilnych.

Asus Miracast

Wysłuchując narzekań użytkowników Chromcasta Asus stworzył Miracast dongle. Produkt ten pojawia się prawie wszędzie a nie tylko w Stanach Zjednoczonych, możliwy jest przesył lokalnych mediów (filmy, muzyka, zdjęcia itp.). Co więcej Miracast został już zaimplementowany w system Android Jelly Bean przez Google.

Dzięki implementacji Asusa można zrobić dokładnie to co się chce chociażby przesyłać lokalne media na inne kompatybilne urządzenie poprzez protokół Miracast lub sieć Wi-Fi.

Asus Miracast zlaczaAsus Miracast wspiera rozdzielczość 1080p i działa niemalże tak jak Chromcast. Znajdziemy w nim zatem port HDMI, za pomocą którego możemy podłączyć go do naszego telewizora. Wygląd przerośniętego klucza USB jest również podobny do produktu Google.

W miracast znajdziemy także port USB służący do zasilania urządzenia. Za pomocą kabelka możemy go podłączyć do telewizora lub jeśli nie mamy złącza USB w TV, możemy zastosować standardową ładowarkę z takim złączem.

Produkt Asusa obsługuje sieci bezprzewodowe w standardzie 802.11 a / b / g / n. Prędkość przesyłu między urządzeniami będzie tak szybka jak szybka jest nasza domowa sieć Wi-Fi.

Producent określił tylko iż Miracast jest kompatybilny z wszystkimi jego urządzeniami lecz nie wspomniał nic o urządzeniach bazujących na systemie Android Jelly Bean. W związku, że nie posiadamy jeszcze urządzenia do testów nie jesteśmy w stanie sprecyzować czy jest to tylko niedomówienie czy rzeczywiście produkty innych firm nie są wspierane. Wydaje nam się jednak, że nie powinno być z tym żadnych problemów.

Asus Miracast został wyceniony na 79 euro. To znacznie więcej niż Google Chromecast. Jego data premiery nie jest jeszcze znana. Możemy tylko domniemywać iż producent obniży tą cenę w dniu premiery aby móc skutecznie konkurować z Google. Nieco większa funkcjonalność nie jest naszym zdaniem warta tej różnicy cenowej.

Źródło: Asus, Internet