Home / Aktualności / Asus Maximus VI Formula Z87 profesjonalna płyta dla graczy ROG

Asus Maximus VI Formula Z87 profesjonalna płyta dla graczy ROG

Asus Maximus VI Formula Z87Najnowsza płyta Asusa dedykowana dla graczy bazująca na chipsecie Z87 to Maximus VI Formula. Innowacyjność tej płyty polega na zastosowaniu połączenia chłodzenia powietrzem jak i wodą co jest szczególnie pomocne przy ekstremalnym overclockingu. Ważnym elementem przy podkręcaniu jest także stabilność a co za tym idzie jakość komponentów z jakich wykonana jest płyta główna. Asus w swojej konstrukcji postarał się aby zapewniały one precyzyjne napięcia a tym samym mogły oferować stabilne osiągi. I tak dlatego w jego rozwiązaniu pojawiły się MOSFETy NexFET  60A czy japońskie kondensatory o pojemności 10k.

Wspomniana innowacyjność w tym chłodzenia zawdzięcza jest technologii CrossChill. Jak podaje producent dzięki niej możliwe jest uzyskanie znaczne niższych temperatur (przy podkręcaniu) niż w konkurencyjnych rozwiązaniach. CrossChill wykorzystuje tajemnicze obudowanie płyty, które działa jak kanały powietrza prowadzące do żebrowanych radiatorów chłodząc krytyczne obszary płyty zwiększając jej stabilność.

Plastikowa obudowa płyty ma również inne zadanie. Jednym z nich jest separacja karty graficznej od samej płyty głównej. Tył płyty zakryty jest metalową galwanizowaną płytą, której zadaniem jest zwiększenie wytrzymałości płyty pod obciążeniem ciężkich komponentów (zabezpieczenie przed wygięciem).


SupremeFX FormulaAby zapewnić niezapomniane wrażenia podczas grania ważna jest również jakość dźwięku. Maximus VI Formula posiada wbudowane funkcje SupremeFX Formula audio dzięki czemu oferuje bezkonkurencyjną jakość dźwięków dla graczy. W tym celu Asus zastosował niemieckie kondensatory ELNA z powłoką WIMA czy przetwornik Cirrus Logic CS4398, który jest w stanie dostarczyć bezstratną kompresję dźwięku oraz 120dB SNR (signal-to-noise ratio) aby móc zadowolić nawet najwybredniejszych audiofili.


Nawet wyjście słuchawkowe wykorzystuje600 ohmowe wzmocnienie dla jeszcze bardziej wyrazistszego dźwięku. O jakość dźwięku dbają także przeróżne osłony, których głównym zadaniem jest izolowanie zakłóceń elektro-magnetycznychwpływających negatywnie na ten czynnik.

Płyta główna Maximus VI Formula z zamierzenia zbudowana jest aby dać graczowi przewagę chociażby taką jak precyzyjne odwzorowanie umiejscowienia dźwięków (kroki, strzały itp.) w grach FPS. Innym aspektem nie dającym może przewagi w grze lecz zwiększającym przyjemność z posiadania tej płyty jest Republic of Gamers RAMDisk umożliwiający przydzielenia do 80% pamięci komputera jako podręcznego dysku wirtualnego przyspieszającego np. ładowanie gier.  ROG RAMDisk redukuje także liczbę operacji odczytu dla dysków SSD zwiększając ich żywotność.

Specyfikacja płyty Asus Maximus VI Formula

Chipset Intel Z87 Express
Pamięci Dual-channel DDR3 (32 GB max), 3100 MHz (OC)
Sekcje zasilania Extreme Engine DIGI+ III (8+2 phase) with NexFET MOSFETs, 60A BlackWing chokes, 10K black metallic solid-state capacitors
Sloty rozszerzeń 3 x PCI Express 3.0 x16 (single @ x16, dual @ x8)
Wsparcie dla Multi-GPU NVIDIA SLI / AMD 3-way CrossFireX
Wyjścia wideo DisplayPort/HDMI (do  4K x 2K Ultra HD)
Porty 10 x SATA 6 Gbit/s
Sieci Intel Ethernet z technologią ROG GameFirst II
Dźwięk SupremeFX Formula, DTS Connect
Pozostałe funkcje Sonic Radar V, ASUS OC Panel (optional)
Standard ATX

 

Galeria: