Home / Aktualności / ASUS Hyper M.2 X4 – niezwykły adapter PCI-E M.2

ASUS Hyper M.2 X4 – niezwykły adapter PCI-E M.2

Firma ASUS podczas tegorocznych targów CeBIT zaprezentowała swój najnowszy produkt, którym jest adapter PCI-E – M.2. Urządzenie to nosi nazwę Hyper M.2 X4 i umożliwia nam użycie kart SSD typu M.2 na płytach głównych, które nie są wyposażone w ten standard lub gdy potrzebujemy użyć więcej, niż jednej takiej karty w naszym komputerze.

Karta ASUS Hyper M.2 X4 przekształca pojedynczy slot PCI Express 2.0/3.0 w slot M.2, który umożliwia uzyskanie znacznie wyższych transferów danych w porównaniu do tradycyjnych portów SATA III (6 Gb/s).

Do poprawnej pracy ww. karty (adaptera) w określonych przypadkach (np. w starszych płyt głównych) może okazać się konieczna aktualizacja BIOS lub/i instalacji najnowszych sterowników pochodzących od producenta danej karty SSD M.2. Dotyczy to m.in. kart Plextor M.6e i dedykowanych im sterowników w wersji F6.

Model Hyper M.2 X4 umożliwia instalację w nim kart w standardzie M.2 o maksymalnej długości 12 cm. Wraz ze wzrostem urządzeń wykorzystujących m.in. kontroler SandForce SF3700 standardem stanie się uzyskiwanie transferów rzędu 1,8 GB/s przy wykorzystaniu ww. karty firmy ASUS oraz kart SSD z kontrolerami z serii SF3700.

Na chwilę obecną nie jest znana dokładna data oraz cena urządzeń z rodziny Hyper M.2 X4.

ASUS Hyper M.2 X4 01

Źródło: TechPowerUp

O użytkowniku Łukasz Szałas

Pasjonat motoryzacyjny i komputerowy. Wieloletnia praktyka w konfiguracji zestawów komputerowych poparta dogłębną wiedzą z zakresu informatyki.