Home / Aktualności / Asus DSL-N16U – rozbudowany bezprzewodowy ruter z funkcją chmury

Asus DSL-N16U – rozbudowany bezprzewodowy ruter z funkcją chmury

Asus DSL-N16U

Asus DSL-N16U to ciekawie wyglądający i wyposażony w przydatne funkcje ruter wi-fi.


Asus DSL-N16U to w pełni funkcjonalny bezprzewodowy router 802.11n z wbudowanym modemem ADSL/ADSL2+, który oferuje prędkości na poziomie 300Mbit/s w paśmie 2.4GHz oraz sprzętową akcelerację NAT.

Asus DSL-N16U – funkcje routera

Spośród wielu ciekawych funkcji rutera DSL-N16U kilka zasługuje na szczególną uwagę. Taką fukncją z pewnością jest sprzętowe przyspieszanie tłumaczenia lokalnych adresów sieciowych na te używane w internecie zwane NAT )Network Address Translation). Wiele ruterów cierpi na bardzo wolne tlumaczenia owych adresów lecz nie Asus DSL-N16U. Posiada ob bowiem sprzętową akcelerację NAT a w rezultacie na osiągnięcie prędkości transferu WAN-LAN rzędu 900Mbit/s – to 4,5 razy szybciej, niż standardowy router z programową obsługą NAT.

Inną ciekawą funkcją, która nam się szczególnie spodobała jest menadżer pobierania. Oczywiście poza możliwością pobierania plików nawet przy wyłączonych komputerach, dzięki dwóm wbudowanym portom USB 2.0 umożliwia podłączenie drukarki lub skanera. Urządzenia te stają się wtedy dostępne siociowo. Pobieranie plików jest możliwe jeśli do rutera podłączymy np. dysk zewnętrzny lub pamięć pendrive. Jest to szczególnie pomocna dla tych, którzy poważnie myślą o oszczędzaniu energii podczas długiego pobierania plików.

Kolejną funkcją rutera Asus DSL-N16U jest współpraca z ASUS AiCloud. To wbudowana aplikacja, która zmienia każdy router firmy ASUS w nią wyposażony w potężny, prywatny serwer chmury. Pliki przechowywane w sieci, na podłączonych urządzeniach magazynujących lub na ASUS WebStorage mogą być łatwo synchronizowane dzięki funkcji ASUS Smart Sync lub udostępniane innym poprzez linku przesłanego pocztą elektroniczną, wiadomością SMS lub poprzez serwis społecznościowy. Dostęp do danych mamy z dowolnego miejsca, po zalogowaniu się do AiCloud z przeglądarki internetowej lub za pomocą darmowej aplikacji AiCloud dla urządzeń Android i iOS.

Konfiguracja rutera Asus DSL-N16U jest prosta i przyjemna. Jak podaje producent, ustawienie jego funkcji (przynajmniej tych podstawowych) za pomocą Quick Internet Setup, nie powinna zająć więcej niż 30 sekund. Ustawienia rutera odbywają się poprzez przeglądarkę internetową. Prosty a zarazem rozbudowany pod względem funkcji interfejs graficzny rutera podaje użytkownikowi także pomocne informacje w postaci stosunku sygnału do szumu (SNR), które umożliwia użytkownikom monitorowanie stabilności połączenia ADSL.

Aplikacja monitorująca ruch pokazuje ile danych jest przesyłanych i pobieranych poprzez sieci WAN, przewodowe i bezprzewodowe, a narzędzie raportujące umożliwia wysyłanie informacji dotyczących problemów z połączeniem bezpośrednio do zespołu wsparcia technicznego, automatycznie dołączając przy tym wszelkie logi.

Choć ruter Asus DSL-N16U ma być dostępny już pod konec kwietnia, to producent na chwilę obecną nie określił jego ceny. Mamy nadzieję, że pomimo ciekawych funkcji jakie oferuje nie zaskoczy nas wysoką ceną.