Home / Motoryzacja / Arrinera Hussarya GT – polski super samochód zachwyca na brytyjskich targach motoryzacyjnych

Arrinera Hussarya GT – polski super samochód zachwyca na brytyjskich targach motoryzacyjnych

Arrinera Hussarya GT

Arrinera Hussarya GT, czyli polskie super auto, które po Syrenie Melunie zbiera pochwały i nagłówki praktycznie w każdej prasie czy serwisie internetowym, zostało zaprezentowane wczoraj na brytyjskich targach motoryzacyjnych w Birmingham.

Począwszy od przedstawicieli pracy a na zwiedzających skończywszy, pierwsze zachwyty poprzedza pytanie “Kto stworzył ten samochód”. Już po tymsamym można być dumnym z polskiej myśli technicznej, która jak widać odradza się w najlepszej formie.

Jak się dowiedzieliśmy Arrinera Hussarya GT napędzana jest silnikiem V8 o pojemności 6,2 litra i mocy 420-650 KM (moment obrotowy od 580 do 810 Nm), co stawią ją w grupie najmocniejszych aut na świecie, na równi z Ferrari, Lamborghini i pozostałymi.

Motor napędza tylne koła za pośrednictwem 6-biegowej przekładni sekwencyjnej Hewland LLS, sterowanej półautomatycznie przy pomocy łopatek. Nadkola wypełniają 18-calowe felgi wykonane z lekkich stopów metali, okalane przez opony S8H firmy Michelin, a koła hamowane są przez tarcze o średnicy 380 mm i 6-tłoczkowe zaciskami od firmy Alcon. Sportowy układ ABS dostarczył natomiast lider w tym segmencie firma Bosch.

Dostawcą silników do tego super auta ma być General Motors,  Auto może być również dosyć bogato doposażone, w zależności od zasobności naszego portfela. Ceny auta mają się zaczynać od nieco ponad 840 tys. zł, co może wydawać się dużo, jednak gdy weźmiemy pod uwagę zastosowanie samochodu, czyli wyścigi na torze, wartość ta wydaje się sensowna.

Na uwagę zasługuje także lekka konstrukcja, która sprawi, że ważące ok. 1250 kg auto powinno rozpędzać sie od 0 do 100 km / h poniżej 4 sekund (dane te nie zostały jednak potwierdzone).

Producent twierdzi, że dzięki współpracy z Januszem Piechną z Politechniki Warszawskiej, udało się opracować i zastosować jedno z najbardziej innowacyjnych rozwiązań na rynku, które pozwala na uzyskanie znacznie większej siły docisku do podłoża z nieznaczną tylko utratą prędkości i przyspieszenia.

Arrinera Hussarya GT 02

Arrinera Hussarya GT 01