Home / Aktualności / Apple zaprezentowało nowy iPhone SE (2020)

Apple zaprezentowało nowy iPhone SE (2020)

Pogłoski dotyczące następcy iPhone SE, które krążyły po internecie były jak najbardziej prawdziwe. Apple wreszcie wypuściło iPhone’a SE drugiej generacji, nazywając go po prostu – iPhone SE. To co czyni go jeszcze bardziej atrakcyjnym, to cena zaczynająca sie od 399 dolarów oraz minimalna pojemność pamięci masowej 64 GB.

Nowy iPhone SE przypomina iPhone’a 8, ale nie to chyba nic złego choć prawdę powiedziawszy razem z rzeszą tradycjonalistów pozostalibyśmy przy nieco mniejszym rozmiarze. Tak, tak, grube ramki nie są nowoczesnym akcentem, ale Apple musiało zrobić miejsce dla czujnika Touch ID oraz ujednolicić górną i dolną ramkę.

Smartfon jak się można było domyślać jest wykonany z aluminium i szkła, a czujnik Touch ID pokryty jest warstwą szkła szafirowego. Nowy SE zyskał także certyfikat IP67 (wodoodporność do 1 metra przez 30 minut). Niestety w najnowszej odmianie budżetowego smartfonu Apple nie ma gniazda słuchawkowego 3,5 mm. Dlaczego choć jedno urządzenie nie może go posiadać? W przeciwieństwie do iPhone XR, SE występować ma tylko w kolorze białym lub czarnym (oraz w wariancie jaki dany operator uzgodnił z Apple).

Chyba największym ulepszeniem jest obsługa bezprzewodowego ładowania. IPhone SE jest zgodny z bezprzewodowymi ładowarkami z certyfikatem Qi, a także obsługuje szybkie ładowanie dzięki 18 W ładowarce , zapewniającej naładowanie ​​akumulatora do połowy w ciągu zaledwie 30 minut.

Głównym elementem skupiającym uwagę uzytkownika IPhone SE drugiej generacji będzie z pewnością 4,7-calowy wyświetlacz LCD Retina HD (1334 na 750) True Tone o maksymalnej jasności 625 nitów. Na jego powierzchni znajduje się ponadto oleofobowa powłoka. Wyświetlacz oferuje współczynnik kontrastu 1400: 1 i na szczęście nie ma wycięcia czyli tzw. notcha. 

Apple wyposażyła swój najnowszy budżetowy smartfon w jeden szerokokątny aparat 12 MP (f / 1.8) oferujący funkcje takie jak tryb portretowy, efekty oświetlenia portretowego, Smart HDR i kontrola głębokości są dostępne dla użytkowników. Może także nagrywać filmy 4K w 60 klatkach na sekundę i filmy w zwolnionym tempie 1080p z 240 klatkami na sekundę. Zapewniono mu też optyczną optymalizację obrazu OIS. Z przodu znajdziemy aparat 7MP (f / 2.2), który może również robić zdjęcia w trybie portretowym. Brak rozpoznawania twarzy (Face ID), ale uwierzytelnianie jest obsługiwane przez powracający Touch ID, który pełni również funkcję przycisku głównego.

iPhone SE wykorzystuje układ A13 Bionic, który znajdziemy również w iPhone 11. Jeśli chodzi o pamięć masową do dyspozycji będziemy mieć trzy opcje: 64 GB, 128 GB i 256 GB. Apple nie ujawniło pojemności baterii, ale twierdzi, że iPhone SE ma wytrzymać do 13 godzin odtwarzania wideo.

Smartfonem steruje oprogramowanie iOS 13, wspomagane przez Haptic Touch w celu uzyskania dostępu do menu kontekstowych i szybkich działań, takich jak animowanie zdjęć na żywo, podgląd wiadomości i zmiana kolejności aplikacji. Ponadto iPhone SE to telefon z dwiema kartami SIM, który korzysta z fizycznej karty Nano-SIM i karty eSIM.

Podstawowy 64 GB model  iPhone’a SE kosztuje 399 dolarów, wariant 128 GB będzie sprzedawany w cenie 449 dolarów, a wersja 256 GB wyniesie nas równowartość 549 dolarów. Smartfon będzie można zamówić w przedsprzedaży w oficjalnym sklepie internetowym Apple i aplikacji Apple Store od 17 kwietnia. Od 24 kwietnia będzie dostępny w punktach sprzedaży detalicznej, autoryzowanych sprzedawcach Apple i u głównych operatorów w ponad 40 krajach na całym świecie.

 

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.