Home / Komputery mobilne i tablety / Apple iPad 4 mini – podkrecony procesor A8 zamiast A8X

Apple iPad 4 mini – podkrecony procesor A8 zamiast A8X

iPad 4 mini

iPad mini 4 pomimo, że został zaprezentowany na równi z iPadem Pro, nie będzie wykorzystywał tego samego procesora czyli A9X, lecz nieco starszy A8. Nie będzie to jednak tradycyjnie taktowany układ, ale nieco podkręcony, zmniejszając tym samym różnicę w stosunku do wspomnianego A9X, oraz starszego A8.

Niemniej jednak zastanawiające jest dlaczego Apple nie zdecydowało się na użycie chociaż układu A8X, w który wyposażony jest m.in iPad Air 2. Być może zastosowanie mocniejszego procesora zmniejszyło by zainteresowanie iPadem Air 2 czy iPadem Pro, a tego firma z Cuppertino by przecież nie chciała.

Jeśli wierzyć pojawiającym się informacjom, iPad 4 mini ma być taktowany zegarem 1,5 GHz (vs. 1,4 GHz w standardowym układzie A8), co przełożyło się na znacznie słabsze wyniki testów w benchmarku GeekBench 3 w stosunku do iPada Air 2. Niemniej jednak nowy mikrus był w stanie pobić iPada 2 i 3 mini oraz o włos smartfon iPhone 6.

Czy jednak takie taktowanie u użycie starszego układu to problem? Wydaje się, że iPad 4 mini dobrze sobie radzi w codziennym używaniu, w związku z czym nieznaczny (ale zawsze jakiś) przyrost wydajności to plus. A co wy o tym sądzicie, czy jeśli używacie produktów Apple, wydajność w codziennym zastosowaniu jest wystarczająca?