Home / Aktualności / Apple iOS 16 – jakie urządzenia będą wspierane i czy warto na niego czekać

Apple iOS 16 – jakie urządzenia będą wspierane i czy warto na niego czekać

Firma Apple właśnie ogłosiła iOS 16, główną aktualizację  swojego smartfonowego systemu, która wprowadza ulepszenia ekranu blokady, automatyczne aktualizacje zabezpieczeń, logowanie bez hasła i nie tylko. Według Apple aktualizacja systemu operacyjnego będzie dostępna z iPhone’em 8 i nowszymi modelami, podczas gdy poprzednie iPhone’y i iPody Touch jej nie dostaną, ponieważ są wyposażone w starzejące się chipsety. Tak nie jest w przypadku iPadOS 16, który będzie dostępny dla wszystkich urządzeń kwalifikujących się do iPadOS 15.

Innymi słowy, ci z was, którzy nadal posiadają iPhone’a 6S, iPhone’a 6S Plus, iPhone’a 7, iPhone’a 7 Plus, a także iPhone’a SE pierwszej generacji, utkną na iOS 15 na całe życie swojego urządzenia. W zeszłym miesiącu Apple wycofał iPoda po dwóch dekadach, a iPod Touch siódmej generacji będzie ostatnim w swoim rodzaju. Jak można się spodziewać, oznacza to również, że nie będzie działać pod iOS 16.

Urządzenia korzystające z chipsetów A9 i A10 Fusion nie otrzymają aktualizacji, chociaż większość z tych urządzeń ma teraz od sześciu do siedmiu lat, z wyjątkiem iPoda Touch 7. generacji, który został wprowadzony na rynek w 2019 r. Mimo to Apple zwykle zapewnia dodatkowy rok lub dwa aktualizacje zabezpieczeń dla urządzeń, które nie mogą uaktualnić do najnowszej wersji iOS.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.