Home / Aktualności / Android 12 dostępny na razie wyłącznie dla posiadaczy smartfonów Pixel

Android 12 dostępny na razie wyłącznie dla posiadaczy smartfonów Pixel

Z niecierpliwością oczekiwana najnowsza wersja mobilnego systemu operacyjnego Google Android 12 jest już dostępna, jednak nie dla wszystkich. Na razie tylko właściciele smartfonów z rodziny Pixel mogą uzyskać dostęp do Androida 12 a reszta urządzeń z logiem robocika, która jest kompatybilna z tą wersją (smartfony Pixel 3 i nowsze) prawdopodobnie będzie musiała wytrzymać przez kolejny miesiąc lub dwa. Niektóre raporty mówią, że może to nastąpić jeszcze w tym roku, ale nie odnaleziono jeszcze żadnych konkretnych dat.

Chociaż Android 12 jest już w pełni wydany, bez wątpienia można znaleźć kilka błędów ukrytych tu i tam. Właściciele pikseli mogą je śledzić i zgłaszać, aby wszyscy inni mieli później bardziej stabilne doznania z używania najnowszego mobilnego systemu Google. Jeśli chodzi o nowe funkcje, Android 12 pakuje sporo. Na początek oferuje całkowicie nowy interfejs użytkownika, wykorzystujący nowy język projektowania „Material You” firmy Google; ewolucja Material Design. Zapewnia niestandardowe, ogólnosystemowe regulacje palety kolorów, płynniejsze animacje oraz lżejsze, bardziej „zabawne” ikony i kształty.

Oprócz tego dostępny jest nowy panel prywatności, który daje szybki, przypominający wykres kołowy, które aplikacje korzystały z określonych uprawnień w ciągu ostatnich 24 godzin. W prawym górnym rogu ekranu znajduje się mały zielony wskaźnik, który informuje, kiedy używana aplikacja uzyskuje dostęp do aparatu lub mikrofonu urządzenia.

Kolejną ogromną funkcją skoncentrowaną na prywatności jest „Prywatny rdzeń obliczeniowy” systemu Android. Rdzeń (z angielskiego Core) może przetwarzać zadania uczenia maszynowego, takie jak przetwarzanie dźwięku i języka, bezpośrednio na urządzeniu, zamiast wysyłać dane do i z chmury.

Jeśli chodzi o mniej ważne zmiany, znajdziesz odświeżone emotikony, nowy przycisk „przechwytuj więcej” do zrzutów ekranu oraz garść funkcji związanych z ułatwieniami dostępu. Podsumowując, jest to pokaźna aktualizacja, na którą wielu właścicieli Androida prawdopodobnie nie może się doczekać.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.