Home / Aktualności / AMD Zen 3 – co wiemy o nadchodzących procesorach AMD

AMD Zen 3 – co wiemy o nadchodzących procesorach AMD

W połowie 2019 roku dowiedzieliśmy się, że AMD ukończyło już projekt Zen 3, który ma być oparty na 7nm + procesie technologicznym, oferując niewielkie ulepszenia w stosunku do istniejącego procesu 7nm w Zen 2. Powinno to pozwolić na potencjalny 20% wzrost gęstości tranzystorów przy jednoczesnym obniżeniu poboru mocy o 10%.

Ulepszony proces 7 nm + oferowałby również nowym chipom wyższe częstotliwości taktowania przy zachowaniu niższego zużycia energii. Nowy proces może również wiązać się z 8% do 10% wzrostem IPC (instrukcje na zegar). Ponadto pojawiły się doniesienia sugerujące, że AMD wprowadzi nowy poziom jednoczesnej wielowątkowości w układach Zen 3, który pozwoliłby jednemu rdzeniowi obsługiwać cztery wątki (np. 4-rdzeniowy / 16-wątkowy procesor lub 16-rdzeniowy / 64 -wątkowy procesor).

Gdybyśmy mieli podejrzewać kiedy nowe Ryzeny się pojawią, to moglibyśmy to zrobić w oparciu o poprzednie premiery tych układów. Sensowne byłoby, aby procesory oparte na Zen 3 pojawiły się później, w 2020 roku. Pierwsza partia procesorów Ryzen pojawiła się w marcu 2017 r., a Ryzen 2000 w kwietniu 2018 r.. Z kolei Ryzen 3000 zaliczył rynkowy debiut w lipcu 2019 r. To daje każdemu pokoleniu nieco ponad rok na rynku wcześniej i wskazuje na premierę Zen 3 z procesorami Ryzen 4000 w październiku 2020 r., Jeśli weźmie się pod uwagę wszystkie opóźnienia spowodowane pandemią i zamknięciami fabryk.

Nie mamy żadnego powodu, by oczekiwać, że procesory zbudowane na architekturze Zen 3 będą wyceniane inaczej niż ich odpowiedniki z Zen 2.

Jeśli proces używany do produkcji procesorów Zen 3 okaże się mieć wyższą wydajność, prawdopodobnie AMD może nawet obniżyć swoje ceny. To utrzymałoby zaciekłą konkurencję z Intelem, ale AMD już teraz ma silną przewagę cenową nad Intelem i może nie musieć obniżać ceny.

 

 

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.