Home / Aktualności / AMD zaprezentowało rodzinę procesorów APU Ryzen 4000G, 400GE oraz Athlon 3000G

AMD zaprezentowało rodzinę procesorów APU Ryzen 4000G, 400GE oraz Athlon 3000G

Nieustanna ofensywa  AMD na rynek procesorów trwa do dziś, a z nią wprowadzanie na rynek nowych procesorów Ryzen 4000 z oznaczeniem G oraz GE do komputerów stacjonarnych czyli tzw. APU. Jest to jak najbardziej dobra wiadomość dla wielu, którzy chcą połączyć wydajną, sprawdzoną architekturę procesorów Zen 2 z grafiką Vega, a przy tym nie wydać za dużo.

Nowe APU z serii 4000 wykorzystują tą samą technologię, co chipy mobilne tej serii (Renoir), ale dostosowane dla komputerów stacjonarnych ze zwiększonym do 65W wskaźnikiem TDP. Niemniej aby moc cieszyć się z dobrodziejstw tych układów, będziemy (póki co) skazani na kupno złożonego już komputera od konkretnego sprzedawcy, a nie jak to zwykle bywa, byśmy go mogli złożyć sami.

Wracając jednak do samych procesorów serii G, podzielone je na dwie grupy po trzy w oparciu o TDP 65 W lub 35 W. Jak się można domyśleć, wielowątkowość czyli SMT, liczba rdzeni i wątków odnosi się do określonych serii, więc Ryzen 7 ma 8 rdzeni / 16 wątków, Ryzen 5 6 rdzeni / 12 wątków i tak dalej. Jeśli chodzi o taktowanie zegarów, można zauważyć, że wersje z oznaczeniem G będą działać z wyższymi prędkościami niż GE. Mimo to spodziewamy się, że nawet najwolniejsze procesory będą miały taktowanie wszystkich rdzeni 3,0 GHz. Rozmiary pamięci podręcznej to 512 KB L2 na każdy rdzeń oraz 8 MB L3 w przypadku 4700G i 4600G oraz 4 MB dla 4300G.

Dodatkowe zasoby energii dla modeli G umożliwiają AMD, w zależności od aplikacji, podkręcenie taktowania układu graficznego Vega, aż do szczytowego poziomu 2100 MHz w przypadku Ryzena 7 4700G.

Podobnie jak w przypadku mobilnych odpowiedników, liczba rdzeni graficznych spada wraz z przechodzeniem do kolejnych serii. Rozumiemy, że jeden rdzeń graficzny AMD w rzeczywistości odnosi się do 64 shaderów, co oznacza, że ​​4700G ma ich 512.

Zmniejszając moc do 35 W i wkraczając w terytorium mobilnych układów, AMD dobrze radzi sobie z utrzymaniem stałych częstotliwości. Jeśli nie jest to jeszcze jasne, to Ryzen 4000 z serii G to pozornie mobilne chipy Renoir w odmianie desktopowej, dostrojone do 65 W.

Warto wspomnieć też, że jako pełnoprawny układ oparty na istniejącym chipie, mamy tu do czynienia z interfejsem PCIe 3.0 dla dodatkowej grafiki i łączności, a nie szybszym PCIe 4.0, które widzimy w najnowszych układach komputerowych bez IGP, a szkoda. Każdy, kto oczekuje superszybkiej pamięci masowej w systemie OEM szybko się rozczaruje. Mimo to AMD nadal oczekuje, że producenci OEM będą używać płyt z chipsetem B550 w swoich systemach.

 

Nowe procesory Athlon serii 3000G

Aby dać producentom OEM jak najszerszy wybór dla ich systemów, AMD wprowadziło również procesory Athlon 3000 z serii G / GE, aby zmierzyć się z Intel Pentium i Celeronami, które pozostają wszechobecne na poziomie podstawowym. Zbudowany w oparciu o architekturę Zen + i oferujący teraz do czterech rdzeni, szczegóły są bardziej szkicowe w przypadku tych niedrogich modeli. Mierzenie się z Intelem poszło jak zwykle także torem kopiowania oznaczeń Gold czy Silver.

 

Porównania

AMD porównało wydajność swoich procesorów z serii G z układami Core i3, Core i5 i Core 7 obsługującymi IGP. Porównanie jest niestety niezbyt trafione, ponieważ Intel wypuścił szybsze układy dziesiątej generacji. Jakie było najprawdopodobniej rozumowanie AMD? Ich zespół inżynierów testujących nowe procesory „nie był w stanie dostać żadnych nowszych układów”, ale kto w to naprawdę uwierzy.

Dość bardziej pouczające jest porównanie z własnymi Ryzenami z serii 3000 z układami graficznymi IGP. Wydany w październiku ubiegłego roku, Ryzen 5 3400G radzi sobie całkiem nieżle jeśli chodzi o sekcję CPU oraz IGP. Posiadanie większej liczby lepszych rdzeni,  procesorów z serii 4000G pokazują znacznie lepszą wydajność – liczba rdzeni i wątków wzrasta dwukrotnie, chociaż wzrost wydajności grafiki jest niewielki. Dzieje się tak dlatego, że te nowe Ryzeny mają w rzeczywistości mniej rdzeni niż 3400G – 704 kontra 512, chociaż są taktowane znacznie wyżej i mają dostęp do szybszej pamięci systemowej, której szybkość ma zostać później potwierdzona przez AMD.

Ta sama historia się potwierdza gdy spojrzymy dalej w dół nowej serii procesorów, chociaż różnice nie są tak wyraźne w przypadku iteracji Ryzena 3. Wydajność procesora nadal trochę rośnie ze względu na połączenie rdzeni SMT i Zen 2, w porównaniu do Zen+. Grafika tymczasem korzysta z tej samej architektury Vega w połączeniu z mniejszą liczbą rdzeni, ale z wyższą częstotliwością.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.