Home / Aktualności / AMD zaprezentowało AMD Ryzen 7 5700GE, Ryzen 5 5600GE i Ryzen 3 5300GE

AMD zaprezentowało AMD Ryzen 7 5700GE, Ryzen 5 5600GE i Ryzen 3 5300GE

Rynek kart graficznych jest jaki jest. Być może aby nieco zaadresować obecną sytuację AMD wprowadziło właśnie na rynek nową generację procesorów ze zintegrowanym układem graficznym (tzw. APU) w postaci serii 5000G o nazwie kodowej Cezanne. APU są na razie sprzedawane jako produkty wyłącznie dla producentów OEM, co oznacza, że ​​tylko producenci tacy jak Dell, HP czy Lenovo będą mieć do nich dostęp. AMD ma zamiar zaprezentować te procesory szerszej rzeszy odbiorców, na przykład majsterkowiczom, jeszcze w tym roku.

Zatem co nowego znajdziemy w nowych APU 5000G. Na początek, nowe APU są wyposażone w bardziej wydajne rdzenie Zen 3 AMD z lepszym IPC niż te w APU 4000G (Zen 2). Nowe APU mają teraz od 6 do 8 rdzeni GPU, opartych na architekturze Vega, które są też nieco bardziej wydajne.

Jeśli chodzi o dostępne modele, AMD wymienia sześć SKU, z których wszystkie różnią się liczbą rdzeni procesora / GPU, TDP i częstotliwością. Istnieją trzy zwykłe jednostki SKU z ich energooszczędnymi wariantami. Standardowe jednostki to AMD Ryzen 7 5700G, Ryzen 5 5600G i Ryzen 3 5300G. Są to zwykłe jednostki SKU, które mają TDP 65 W, co oznacza, że ​​wyższa częstotliwość podstawowa wymaga bardziej odpowiedniego chłodzenia. Po drugiej stronie spektrum istnieją energooszczędne modele z ograniczonym TDP. Mowa o Ryzen 7 5700GE, Ryzen 5 5600GE i Ryzen 3 5300GE z TDP na poziomie 35 W i zmniejszoną częstotliwością podstawową o kilkaset MHz.

Wymienione modele, których specyfikacje można zobaczyć, są na razie produktami wyłącznie OEM. W przypadku zwykłych konsumentów ogłoszenie powinno nastąpić czasami w nadchodzących miesiącach. Dlatego też nie ma ich cen, które z pewnościa poznamy gdy procesory te trafią na rynek detaliczny.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.