Home / Aktualności / AMD zapowiada chipset A520

AMD zapowiada chipset A520

Firma AMD w dniu dzisiejszym zapowiedziała wprowadzenie na rynek trzeciego chipsetu z serii 500 dla płyt głównych z podstawką AM4.

Do krytykowanych za zbyt wysokie ceny płyt głównych z chipsetami X570 oraz B550, już wkrótce otrzymają dołączy nowy kolega o oznaczeniu A520. Chipset ten nie będzie pozbawiony kilku dość ważnych cech, które z pewnością nie ułatwią klientom wyboru odpowiedniej konstrukcji pod ich procesory Ryzen.

Otóż chipsety AMD A520 nie będą oferowały możliwości podkręcania procesorów, ani wsparcia dla standardu PCI Express 4.0 (zarówno dla GPU jak i kart SSD M.2 NVMe), a cięciom ulegnie także oferowana przez chipset ilość linii PCI-E.

Ponadto cechą wspólną układów A520 i B550 będzie brak wsparcia dla procesorów AMD Ryzen 3 3200G oraz Ryzen 5 3400G.

Niewątpliwą zaletą ww. chipów ma być jednak niska cena płyt głównych, których ceny mają się mieścić w przedziale od 50 do 100 dolarów.

Na początek płyty główne z chipsetami AMD A520 mają oferować wsparcie dla CPU z serii Ryzen 3000, ale już teraz mówi się o wsparciu także dla procesorów Ryzen 4000G ”Renoir” oraz możliwym wsparciu w przyszłości dla nowej generacji jednostek opartych o architekturę ZEN 3.

 

Źródło: AMD

O użytkowniku Łukasz Szałas

Pasjonat motoryzacyjny i komputerowy. Wieloletnia praktyka w konfiguracji zestawów komputerowych poparta dogłębną wiedzą z zakresu informatyki.