Home / Aktualności / AMD zaoferuje jednak wsparcie Zen 3 na pytach B450 i X470

AMD zaoferuje jednak wsparcie Zen 3 na pytach B450 i X470

Jak widać w grupie siła. Początkowo AMD stwierdziło, że chce umożliwić pełne wsparcie dla każdego procesora na każdym chipsecie, ale cytowało układy pamięci flash, które przechowują ustawienia BIOS-u jako czynnik ograniczający (16MB miało być niewystarczające do wsparia Zen 3 na płytach innych niż serii 500). Jednak po tym, jak entuzjaści w ciągu ostatniego tygodnia „zagotowali się” mając na horyzoncie widmo złego zakupu (kupując płytę główną serii 400 byliby oni ograniczeni do max. 3 generacji procesorów AMD), AMD zdecydowało się zmienić kurs swojego okrętu.

Zespół techniczny udostępni teraz ścieżkę aktualizacji, która pozwoli płytom B450 i X470 przenieść użytkowników w erę Zen 3, chociaż proces ten będzie nieco inny niż zwykle. Aby to osiągnąć, AMD dostarczy partnerom BIOS w wersji Beta dla płyt głównych B450 i X470, które umożliwią obsługę Zen 3. Aby zrobić miejsce na kod obsługujący nowe procesory, ta wersja BIOS wyłączy obsługę wielu istniejących procesorów AMD Ryzen. Nie ma jeszcze słowa na temat tego, które procesory wypadną ze wsparcia, choć prawdopodobne, że decyzja ta będzie zależała od poszczególnych partnerów.

Zanim się zbytnio podekscytujecie, pamiętajcie, że jest to uaktualizacja w jedną stronę, co oznacza, że ​​po zainstalowaniu nowszej wersji beta BIOS nie będzie można przywrócić starszego systemu BIOS. W związku z tym AMD powiedziało, że zamierza oferować pobieranie wersji beta BIOS tylko zweryfikowanym klientom płyt z serii 400, które mają pod ręką nowy procesor Zen 3. Chodzi o to, aby użytkownicy mieli do dyspozycji procesor rozruchowy po flashowaniu BIOS-u, minimalizując w ten sposób ryzyko utknięcia bez użytecznego procesora.

Jak się dowiedzieliśmy, AMD dodało, że czas i dostępność aktualizacji systemu BIOS będą się różnić i mogą nie  pokryją się z pierwszą falą układów Zen 3. Daje to gwarancję, że decydujący się na to użytkownicy będą mieli pod ręką zarówno odpowiednią płytę główną jak i procesor, a dopiero po tym sięgną po wspomniane wcześniej uaktualnienie.

Co więcej, AMD wyjaśnia również, że jest to ostatnia ścieżka aktualizacji dla płyt z serii 400. Procesory wypuszczone po Zen 3 będą wymagały nowej płyty głównej. Mimo podjętego przez czerwonych zwrotu akcji, aby uzyskać jak najlepsze efekty, AMD nadal zaleca klientom wybór płyty z serii 500. Jest to poniekąd zrozumiałe, aczkolwiek całe zamieszanie miało na celu pomóc osobom, które niedawno zakupiły płyty główne serii 400 a nie wydłużenie wsparcia dla tych chipsetów czy podstawki AM4 w nieskończoność. 

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.