Home / Komputery Stacjonarne / Procesory / AMD Ryzen R7 1700X vs 1700 – różnice i ceny

AMD Ryzen R7 1700X vs 1700 – różnice i ceny

amd-ryzen-zen-cpu

O procesorach Ryzen pisaliśmy już nieco kilka dni temu, teraz doszły nowe informacje i spekulacje więc odświeżamy nieco ten temat. Zaczynając od modelu R7 1700X, który posiada 8-rdzeni, 16-wątków, a którego TDP ustalono na 95W jest praktycznie identyczny z modelem R7 1700, z różnica w postaci TDP na poziomie 65W dla tego modelu. Podczas gdy pierwszy z nich kosztować ma niecałe 390 dolarów, tak drugi niecałe 320 czyli 70 mniej. AMD do niedawna twierdziło, że wszystkie procesory Ryzen posiadać będą odblokowane mnożniki, zatem gdzie logika w płaceniu więcej za praktycznie ten sam produkt. W końcu oba modele różnią się w stosunku do TDP i zegarów, które jak wiemy można podkręcić.

AMD XFR technology

Dodatkowo należy mieć na uwadze XFR (eXtended Frequency Range), technologię, która w inteligentny sposób ma podkręcać procesor, gdy zapotrzebowanie na moc będzie konieczne do wykonania danego zadania. Niemniej jednak pamiętajmy, że nasz procesor wykorzysta tą funkcję ale tylko do granicy danego współczynnika TDP, zatem model R7 1700X będzie mógł być podkręcony bardziej. Co więcej overclocking będzie zależny od środowiska i możliwości chłodzenia procesora. To przemawia na korzyść modelu z oznaczeniem X, gdyż w szczytowym momencie, będzie on mógł osiągnąć ustalone TDP, czego nie można powiedzieć o układzie R7 1700, który ma TDP o 30W niższe.

Idąc dalej, Boost clock, taktowanie obu modeli (1700X vs 1700) to 3.8 GHz vs 3.7 GHz. Jak widzimy to jedynie 100MHz. Podobnie jest w przypadku 1800X, którego taktowanie Boost to 4GHz (200MHz więcej niż 1700X) a TDP 95W. Niewiadomą w tym wszystkim jest to jak dobrze będzie się kręcił jeden układ, a jak drugi. Jak zapewne część z was pamięta, AMD sprzedawało z niektórymi swoimi modelami procesorów chłodzenie Wraith. Mamy je tym razem zobaczyć ponownie wraz z układami 1700. Firma zdecydowała się nie dołączać ich do procesorów R7 1700X z uwagi na to, że dedykowana grupa odbiorców (pasjonaci) korzysta ze swoich, sprawdzonych rozwiązań, pozwalających im osiągnąć lepsze wyniki, tym samym obniżając koszt sprzedaży tych modeli.

Najsłabszy z trójki R7 1800X, 1700X oraz 1700 układ Ryzen R7 1700 wbrew pozorom może okazać się budżetowym pogromcą w segmencie 8 rdzeniowych procesorów. Czy tak się stanie, okaże się po premierze, którą oscyluje się w granicach 28 lutego. 

Ostatnią informacją dotyczącą wszystkich procesorów serii Ryzen jest ta,  mówiąca o tym, że AMD oficjalnie zapowiedziało brak wsparcia dla systemu Windows 7. Czy można to uznać za wadę? Z jednej strony tak, z drugiej nie. Microsoft zaczął zamykać już drzwi za siódemką już jakiś czas temu, a teraz podążają za nim kolejne firmy. W końcu coraz większa ilość gier wspiera DirectX 12, które dostępne jest w Windows 10.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.