Home / Aktualności / AMD RYZEN – już jest kodowa nazwa topowych procesorów AM4

AMD RYZEN – już jest kodowa nazwa topowych procesorów AM4

amd-ryzen-01

Firma AMD już wybrała oficjalną nazwę dla swoich topowych procesorów opartych o architekturę ZEN (podstawka AM4). Nazwą tą jest wyraz RYZEN, którego wymowa ma przypominać wymowę słowa Risen, a więc zmartwychwstały.

Tym samym firma z Sunnyvale zapewne chce pokazać, że powraca do gry w wyścigu wydajnościowym, z którego zaczęła pomału wypadać po premierze układów Intel z serii Core 2. Co prawda na chwilę powróciła do walki za sprawą całkiem udanych jednostek z linii Phenom II, ale ich następcy w postaci procesorów FX już całkowicie te szanse pogrzebały.

Wszystko wskazuje jednak na to, że AMD odrobiło lekcję z historii i lepiej przygotowało kolejną generację swoich procesorów. W walce z Intelem inżynierowie Advanced Micro Devices wytaczają potężne działa, jakimi jest aż 8 rdzeni wspomaganych odpowiednikiem Intel-owskiej funkcji HT, co daje nam obsługę aż 16 wątków. Do tego dochodzi 8 x 512 kB pamięci cache L2 oraz 2 x 8 MB pamięci cache L3 i taktowanie powyżej 3.4 GHz (dokładna wartość nie jest jeszcze znana).

W walce z Intelem procesorom AMD mają pomóc takie usprawnienia i nowinki technologiczne jak poprawiony współczynnik IPC (Instructions Per Clock), Extended Frequency Range (XFR), Smart Prefetch, AMD Precision Boost czy stworzony na nowo system zarządzania energią przez procesor o nazwie AMD Pure Power.

amd-xfr-01

amd-smart-prefetch-01

amd-precision-boost-01

amd-pure-power-01

Źródło: VideoCardz

O użytkowniku Łukasz Szałas

Pasjonat motoryzacyjny i komputerowy. Wieloletnia praktyka w konfiguracji zestawów komputerowych poparta dogłębną wiedzą z zakresu informatyki.