Home / Aktualności / AMD Ryzen 7 1700X oraz 1800X z aż 20-stopniowym offsetem tCTL

AMD Ryzen 7 1700X oraz 1800X z aż 20-stopniowym offsetem tCTL

 

AMD-Ryzen-CPU-Coolers

Firma AMD ujawniła, dlaczego jej topowe procesory z rodziny Ryzen 7 o oznaczeniach 1700X oraz 1800X – oferujące wsparcie dla technologii Extended Frequency Range (XFR) – wykazują tak wysokie temperatury pracy.

Otóż wszystkiemu winne mają być błędne odczyty z sensorów tCTL (T Control), które wykazują zawyżone o 20 stopni Celsjusza temperatury względem rzeczywistych wartości osiąganych przez procesor w punkcie styku jądra procesora z heatspreader-em (Tj). Sytuacja ta powstać miała po to, by ujednolicić system zarządzania wentylatorami dołączanymi do rodziny procesorów Ryzen, co być może stanowi przyczynę niezbyt wysokiego OC w procesorach wykorzystujących technologię XFR, która zależna jest w znacznym stopniu od odczytów temperatury CPU.

Na chwilę obecną AMD wyraziło nadzieję, że wkrótce oprogramowanie zostanie poprawione i odczyty temperatur będą już właściwe.

AMD Ryzen tCTL offset 01

Źródło: AMD, Internet

 

O użytkowniku Łukasz Szałas

Pasjonat motoryzacyjny i komputerowy. Wieloletnia praktyka w konfiguracji zestawów komputerowych poparta dogłębną wiedzą z zakresu informatyki.