Home / Aktualności / AMD Radeon ”Tonga” odpowiedzią na GTX 760 od NVIDII

AMD Radeon ”Tonga” odpowiedzią na GTX 760 od NVIDII

Firma AMD przygotowuje się do wprowadzenia na rynek następcy Radeon R9 280. Model z układem o kodowej nazwie Tonga zastąpi nie najmłodszy już model o symbolu R9 280.

AMD Radeon R9 280 już wkrótce zostanie zastąpiony przez nowy model z 28-nm układem GPU o kodowej nazwie Tonga. W jego wnętrzu znajdzie się 2048 procesorów strumieniowych (architektura GCN2), na które składać się będzie m.in. 128 jednostek TMU oraz32 jednostki ROP.

Ponadto ww. karty współpracować będą z 256-bitowymi pamięciami GDDR5. W sprzedaży najprawdopodobniej pojawią się wersje z 2- oraz 4 GB pamięci graficznej.

Czas na wprowadzenie na rynek nowego konkurenta dla kart GEFORCE GTX 760 jest jak najbardziej zasłużony, ponieważ trochę leciwy Radeon R9 280 przy porównywalnej wydajności cechuje się znacznie mniej korzystnym stosunkiem wydajność / Wat, zaś Radeon R9 270 oferuje od ww. rywala z obozu NVIDII niższą wydajność.

AMD Radeon Tonga 01

Źródło: VR-Zone

O użytkowniku Łukasz Szałas

Pasjonat motoryzacyjny i komputerowy. Wieloletnia praktyka w konfiguracji zestawów komputerowych poparta dogłębną wiedzą z zakresu informatyki.