Home / Komputery Stacjonarne / Procesory / AMD prezentuje procesor Ryzen na CES 2017

AMD prezentuje procesor Ryzen na CES 2017

amd-ryzen-zen-cpu

Choć to nie bezpośrednio AMD, lecz twórcy portalu hardwareluxx, na trwających targach CES 2017 dokonali szybkiego pokazu procesora Ryzen, który zasili mające pojawić się w tym roku płyty główne z podstawką AM4.

Należący do tzw. “engineering sample” procesor Ryzen został potwierdzony przy użyciu Menadżera Urządzeń w Windows 10, odkrywając 8 rdzeni / 16 wątków, czyli identycznie do porównywanego z nim układu 7 6900K.

Oznaczony numerem 1D3601A2M88F3_39/36_N CPU AMD, który pojawił się na tegorocznym CES pracował z zegarem 3,6 GHz i 3,9 GHz w trybie Boost. Taktowanie to zostało odczytane ze wspomnianego oznaczenia, w którym F3 oznacza model Ryzen, 36 zegar bazowy 3,6 GHz, zaś 39 zerar Boost czyli wspomniane 3,9 GHz.

AMD mając nie tyle po części odkryte karty, lecz chcąc się Ryzen-em pochwalić, pokazało wydajność tego układu względem opisywanego wcześniej Intela serii Core i7. Wyniki testów wskazują, że produkt Advanced Micro Devices poradził sobie z ukończeniem testu szybciej o 3 sekundy. Testy Blender i Handbrake (odpowiednio renderowanie zdjęć i filmów) pokazały również wyższość produktu czerwonych.

amd-ryzen-benchmarks

AMD RYZEN Blender Benchmark

  AMD RYZEN ES (3.4 GHz) Intel Core i7-6900K (3.2 GHz)
Blender Custom Scene 35.57s 36.01s

 

Przewaga najnowszego procesora AMD nad i7-6900K  również okazała się znacząca pod względem TDP na korzyść tego pierwszego, gdyż CPU AMD to 95W, zaś Intela 140W. Co więcej, Ryzen może poszczycić się wyższym taktowaniem przy niższym napięciu, a także niższym zużyciu energii.

Zaimplementowana przez AMD technologia Pure Power działa na zasadzie ciągłego monitorowania temperatury, częstotliwości i napięć na każdym z rdzeni procesora za pomocą sensorów, optymalizując ten układ niemalże idealnie do scenariusza, w którym układ CPU się znajdzie. Takie posunięci pozwala nie tylko na niższe zużycie energii, lecz również niższą temperaturę samego procesora.

Kluczem do osiągów procesora Ryzen jest zastosowanie przez AMD SenseMI – technologii pozwalającej uzyskać ponad 40 procentowy wzrost ilości instrukcji na cykl zegara przy minimalnym zużyciu energii. Składa się na nią 5 elementów:

  • Pure Power – ponad 100 zastosowanych we wnętrzu procesora czujników z dokładnością do miliwoltów, miliwatów, pojedynczego stopnia temperatury przekładające się na optymalne taktowanie, napięcie i tryb pracy przy odpowiednim do tego zużyciu energii;
  • Precision Boost – inteligentny układ logiczny monitorujący sensory w procesorze oraz optymalizujący prędkość taktowania w krokach 25 MHz, do 1000 razy na sekundę;
  • Rozszerzony zakres częstotliwości czyli Extended Frequency Range (XFR) – przy wykryciu lepszego chłodzenia CPU, system podnosi częstotliwość Boost w celu zwiększenia wydajności;
  • Neural Net Prediction – sztuczna inteligencja zaimplementowana w układzie Ryzen to układ, który uczy się przewidywać kolejne kroki jakie wymagać będzie od niego dana aplikacja, bazując na poprzednich jej zachowaniach;
  • Smart Prefetch – zaawansowany algorytm uczący się zachowania oprogramowania w zależności od jej zastosowania i przygotowujący dane naprzód.

Tak więc już na przykładzie małej porcji danych AMD pokazuje jak potężna będzie platforma Zen i procesory Ryzen, oferujące nie tylko wydajność na papierze, ale i zaawansowaną technologią, która będzie za nią stała. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Intel będzie się musiał dobrze napocić aby nie tyle przewyższyć, co dorównać konkurentowi.

 

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.