Home / Aktualności / AMD pracuje nad dodaniem obsługi procesorów Ryzen 5000 przez chipsety z serii 300

AMD pracuje nad dodaniem obsługi procesorów Ryzen 5000 przez chipsety z serii 300

Według  najnowszych informacji, które pojawiły się w sieci wynika, że firma Advanced Micro Devices wreszcie postanowiło coś zrobić z obsługą procesorów z serii Ryzen 5000 na starszych płytach z gniazdem AM4

Obecnie aby móc obsłużyć trzeba posiadać co najmniej płytę główną z chipsetem z linii 400 (po aktualizacji BIOS) lub najlepiej płytę główną z chipsetem A520, B550 lub X570 czy X570S. Jednak David McAfee z AMD (Corporate VP and GM of the Client Channel business) powiedział, że AMD zna ww. problem i stara się go rozwiązać.

Podstawka AM4 jest na rynku od wielu lat, a przez ten czas na rynku pojawiło się kilka generacji procesorów Ryzen, zaś pojemność pamięci BIOS ma swoje granice, którymi jest 16 MB SPI ROM, a która to pamięć przechowuje konfiguracje BIOS-u i niezbędne instrukcje obsługi CPU. W związku z tym trzeba poczynić pewne ruchy takie jak m.in. uproszczenie graficznego interfejsu BIOS czy powrót do bardziej tradycyjnego tekstowego interfejsy użytkownika.

Powyższe zmiany mogą finalnie przynieść oficjalne wsparcie dla procesorów AMD Ryzen 5000 (ZEN 3) dla płyt głównych z chipsetami A320, B350 czy X370, tuż przed pojawieniem się usprawnionych wersji układów ZEN 3 z pamięcią 3D V-cache.

O użytkowniku Łukasz Szałas

Pasjonat motoryzacyjny i komputerowy. Wieloletnia praktyka w konfiguracji zestawów komputerowych poparta dogłębną wiedzą z zakresu informatyki.