Home / Aktualności / AMD obiecuje, że ZEN 4 i RDNA 3 powtórzą sukces swoich poprzedników

AMD obiecuje, że ZEN 4 i RDNA 3 powtórzą sukces swoich poprzedników

Firma Advanced Micro Devices niedawno wprowadziła na rynek nie tylko nową rodzinę procesorów Ryzen z serii 5000 (architektura ZEN 3), ale także nową generację kart graficznych z rodziny Radeon RX 6000 (RDNA 2.0).

Gigant z Sunnyvale nie spoczywa na laurach i pełną parą przygotowuje ich następców, którymi będą odpowiednio Ryzen-y oparte o architekturę ZEN 4 oraz nowe Radeony z architekturą RDNA 3.0. Obecne produkty AMD pozwoliły nie tylko nadrobić braki swoich poprzedników, ale pozwoliły im w wielu płaszczyznach przegonić ich rynkowych konkurentów z obozów Intela (seria Core 10-generacji) czy Nvidii (seria RTX 3000).

Przyszłe procesory AMD porzucą obecną od kilku lat podstawkę AM4 i pamięci DDR4 na rzecz złacza AM5 oraz pamięci DDR5. Nowością będzie także wsparcie dla USB 4.0! To jednak nie wszystko, bo poprawie ulec mają te miejsca, które serii 5000 pozwoliły nawiązać równorzędną walkę z procesorami Intela, a ponadto zmniejszeniu ulegnie proces technologiczny z 7- na 5 nm oraz pojawi się więcej rdzeni w modułach CCX/CCD. Mówi się, że premiera nowych Ryzen-ów przypaść ma na przełom 2021 i 2022 roku.

Z kolei o RDNA 3.0 wiemy tyle, że firma dalej ma poprawiać współczynnik wydajność/Wat, czyniąc z tego elementu kluczowy element charakteryzujący następna generację kart graficznych z linii Radeon.

O użytkowniku Łukasz Szałas

Pasjonat motoryzacyjny i komputerowy. Wieloletnia praktyka w konfiguracji zestawów komputerowych poparta dogłębną wiedzą z zakresu informatyki.