Home / Aktualności / AMD i NVIDIA nie wprowadzą w tym roku 20-nm układów graficznych

AMD i NVIDIA nie wprowadzą w tym roku 20-nm układów graficznych

Według najnowszych informacji jakie pojawiły się w sieci wynika, że zarówno NVIDIA, jak i AMD nie wprowadzą w tym roku jakiegokolwiek układu graficznego opartego o 20-nm proces technologiczny. Tym samym w 2014 roku nadal będą królowały 28-nm układy GPU.

Obie z ww. firm zlecają produkcję swoich układów graficznych fabryce TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company), która boryka się nadal z pewnymi problemami z uzyskaniem odpowiedniego poziomu produkcji 20-nm wafli krzemowych. Tym samym AMD oraz NVIDIA są poniekąd zmuszone opierać swoje nowe układy o 20-nm proces technologiczny.

NVIDIA zapowiedziała już bowiem wprowadzenia na rynek dwóch nowych 28-nm chipów z rodziny Maxwell (GM206 oraz GM204). Pierwszy z nich umieszczany będzie na kartach z tzw. średniej półki będąc następcą układu GK106 (architektura Kepler). Z kolei jednostka GM204 znajdzie się w bardziej wydajnych konstrukcjach z przedziału cenowego 250-500 dolarów, i dysponować ma w najlepszej wersji nawet 3200 procesorami CUDA. Pomimo że ich produkcja może ruszyć jeszcze w tym miesiącu, to karty graficzne oparte o nie mają pojawić się odpowiednio w styczniu 2015 oraz grudniu 2014 roku.

Na temat planów wydawniczych AMD wiadomo zdecydowanie mniej. Pani Lisa Su – Starszy wiceprezes i dyrektor generalny działu Global Business Units w firmie AMD – potwierdziła, że w tym roku gigant z Sunnyvale będzie nadal operował 28-nm procesem litograficznym, zaś 20-nm konstrukcje są dopiero opracowywane i w sprzedaży pojawią się one nie wcześniej niż w roku 2015.

 AMD vs NVIDIA 01

Informacja: 3DCenter.org, Seeking Alpha

O użytkowniku Łukasz Szałas

Pasjonat motoryzacyjny i komputerowy. Wieloletnia praktyka w konfiguracji zestawów komputerowych poparta dogłębną wiedzą z zakresu informatyki.