Home / Aktualności / AMD idzie w ślady Intela – najnowsze informacje nt. przyszłych CPU obu firm

AMD idzie w ślady Intela – najnowsze informacje nt. przyszłych CPU obu firm

Obie firmy – AMD oraz Intel – przygotowują się do zastąpienia obecnych generacji swoich procesorów. Wbrew wcześniejszym oczekiwaniom przyniosą one kilka niespodziewanych rozwiązań, których raczej mało kto się spodziewał.

Tym co będzie łączyło układy „niebieskich” i „zielonych”, to nie tylko podobna ilość pinów (1700 vs 1718), ale i fakt, że AMD w mainstreamowych procesorach zastosuje gniazdo procesora w technologii LGA (Land Grid Array), w którym to piny są integralną częścią podstawki CPU – w tym przypadku AM5), a nie samego procesora, jak to było dotychczas u giganta z Sunnyvale. Co prawda mają już oni pewne doświadczenie z tego typu jednostkami, bowiem w 2006 roku wydali na świat procesory Quad FX dla platformy Socket F.

Kolejną wspólną cechą nowych CPU będzie wsparcie dla pamięci DDR5. Niestety możliwym może okazać się fakt, że procesory AMD Ryzen dla gniazda AM5 nie otrzymają jednak slotów PCI-E 5.0, a jedynie PCI-E 4.0. Niewykluczone, że na podobny ruch zdecyduje się również Intel, bowiem obecne slajdy i przecieki tradycyjnie nie są potwierdzone przez firmę z Santa Clara, a tym samym nie należy ich brać jako pewnik. Niemniej na chwilę możemy zakładać, że standard PCI-E 5.0 dla kart graficznych jednak zadebiutuje w 12-generacji procesorów z rodziny Core (Alder Lake-S) oraz porty dla kart SSD NVMe typu M.2, które zostaną oparte o interfejs PCI-Express 5.0 i zaoferują nawet dwukrotnie wyższe prędkości pracy względem szyny PCI Express 4.0.

Swoją premierę jako pierwsze powinny mieć jednostki Intel Core 12-generacji, które mogą zadebiutować nawet pod koniec tego roku. Z kolei Ryzen-y oparte o architekturę ZEN 4 zadebiutują najprawdopodobniej około marca/kwietnia 2022, bowiem dotychczasowe generacje CPU z tej serii debiutowały w około czternasto-, piętnastomiesięcznych odstępach czasu.

Źródło: Twitter

O użytkowniku Łukasz Szałas

Pasjonat motoryzacyjny i komputerowy. Wieloletnia praktyka w konfiguracji zestawów komputerowych poparta dogłębną wiedzą z zakresu informatyki.