Home / Aktualności / AMD i NVIDIA planuje zaadresować braki w dostępności swoich kart graficznych

AMD i NVIDIA planuje zaadresować braki w dostępności swoich kart graficznych

Wszyscy chcący kupić nową kartę graficzną w ciągu ostatnich kilku miesięcy, prawdopodobnie są świadomi sytuacji, w której się znajdujemy czyli braku dostępności praktycznie jakiegokolwiek modelu. Jednak zarówno AMD i NVIDIA twierdzi, że zbliżamy się do końca pustych półek sklepowych jeśli chodzi o te podzespoły i wkrótce będzie tylko lepiej.

Jeśli chodzi o AMD, możemy spodziewać się zwiększonej sprzedaży kart w ciągu całego pierwszego kwartału tego roku w tym  Radeon RX 6800, Radeon RX 6800 XT i Radeon RX 6900 XT za pośrednictwem swojej strony internetowej. Firma twierdzi, że będzie starała się obsłużyć jak najwięcej klientów, bez podania dokładnych danych.

Jeśli chodzi o firmę NVIDIA, firma komentuje, że ​​słaba dostępność jej układów GPU prawdopodobnie poprawi się pod koniec pierwszego kwartału, co oznacza, że ​​w marcu sytuacja powinna wrócić do normy. Firma dodaje również, że w międzyczasie konsumenci nie powinni spodziewać się zakupu żadnej z kart graficznych z serii GeForce RTX 3000 w ich pierwotnej sugerowanej cenie detalicznej. NVIDIA nadal podkreśla, że ​​przyczyną tak wysokich cen jest wysoki popyt, który znacznie przekracza możliwości produkcyjne.

Co więcej, we wtorek NVIDIA ogłosiła wdrożenie funkcji zmiany rozmiaru rejestru adresów bazowych PCI-SIG (BAR) w swoich kartach z rodziny GeForce. Ta funkcja pozwala procesorowi widzieć całą pamięć wideo karty graficznej jako jeden adresowalny blok, a nie przez 256 MB bloki. Powinno na tym skorzystać renderowanie 3D, a silniki gier, które są zoptymalizowane pod kątem jego używania, powinny odnotować namacalny wzrost wydajności. Firma AMD wcześniej wprowadziła dokładnie tę samą funkcję pod swoją nazwą marketingową „Smart Access Memory” w serii Radeon RX 6000.

Wśród opublikowanych przez Nvidię informacji można znaleźć te mówiące o tym, że funkcję resizable BAR ​​obsługa będzie dostępna dla kart graficznych „Ampere” z serii GeForce RTX 30, notebooków wyposażonych w mobilne układy GPU „Ampere” z serii RTX 30 oraz innych przyszłych produktów. Wsparcie wymaga nie tylko kompatybilnej karty graficznej, ale także płyty głównej obsługującej tę funkcję. Większość wiodących producentów płyt głównych i komputerów stacjonarnych OEM zaczęło wdrażać obsługę BAR o zmiennym rozmiarze poprzez aktualizacje oprogramowania BIOS. Korzystanie z tej funkcji wymaga uruchomienia komputera w natywnym trybie UEFI (z wyłączoną funkcją CSM).

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.