Wszyscy chcący kupić nową kartę graficzną w ciągu ostatnich kilku miesięcy, prawdopodobnie są świadomi sytuacji, w której się znajdujemy czyli braku dostępności praktycznie jakiegokolwiek modelu. Jednak zarówno AMD i NVIDIA twierdzi, że zbliżamy się do końca pustych półek sklepowych jeśli chodzi o te podzespoły i wkrótce będzie tylko lepiej.
Jeśli chodzi o AMD, możemy spodziewać się zwiększonej sprzedaży kart w ciągu całego pierwszego kwartału tego roku w tym Radeon RX 6800, Radeon RX 6800 XT i Radeon RX 6900 XT za pośrednictwem swojej strony internetowej. Firma twierdzi, że będzie starała się obsłużyć jak najwięcej klientów, bez podania dokładnych danych.
Jeśli chodzi o firmę NVIDIA, firma komentuje, że słaba dostępność jej układów GPU prawdopodobnie poprawi się pod koniec pierwszego kwartału, co oznacza, że w marcu sytuacja powinna wrócić do normy. Firma dodaje również, że w międzyczasie konsumenci nie powinni spodziewać się zakupu żadnej z kart graficznych z serii GeForce RTX 3000 w ich pierwotnej sugerowanej cenie detalicznej. NVIDIA nadal podkreśla, że przyczyną tak wysokich cen jest wysoki popyt, który znacznie przekracza możliwości produkcyjne.
Co więcej, we wtorek NVIDIA ogłosiła wdrożenie funkcji zmiany rozmiaru rejestru adresów bazowych PCI-SIG (BAR) w swoich kartach z rodziny GeForce. Ta funkcja pozwala procesorowi widzieć całą pamięć wideo karty graficznej jako jeden adresowalny blok, a nie przez 256 MB bloki. Powinno na tym skorzystać renderowanie 3D, a silniki gier, które są zoptymalizowane pod kątem jego używania, powinny odnotować namacalny wzrost wydajności. Firma AMD wcześniej wprowadziła dokładnie tę samą funkcję pod swoją nazwą marketingową „Smart Access Memory” w serii Radeon RX 6000.
Wśród opublikowanych przez Nvidię informacji można znaleźć te mówiące o tym, że funkcję resizable BAR obsługa będzie dostępna dla kart graficznych „Ampere” z serii GeForce RTX 30, notebooków wyposażonych w mobilne układy GPU „Ampere” z serii RTX 30 oraz innych przyszłych produktów. Wsparcie wymaga nie tylko kompatybilnej karty graficznej, ale także płyty głównej obsługującej tę funkcję. Większość wiodących producentów płyt głównych i komputerów stacjonarnych OEM zaczęło wdrażać obsługę BAR o zmiennym rozmiarze poprzez aktualizacje oprogramowania BIOS. Korzystanie z tej funkcji wymaga uruchomienia komputera w natywnym trybie UEFI (z wyłączoną funkcją CSM).