Home / Komputery Stacjonarne / AMD i NVIDIA nawiązują współpracę z Microsoftem w ramach projektu Olympus

AMD i NVIDIA nawiązują współpracę z Microsoftem w ramach projektu Olympus

Project Olympus Microsoft

Wygląda na to, że Microsoft jest jeśli nie na fali to przynajmniej w łaskach takich producentów jak AMD czy NVIDIA. Wnioski takie można wysnuć po zapowiedzianej właśnie współpracy AMD z gigantem z Redmond, w której czerwoni wprowadzą optymalizację danych z chmury (z ang. cloud) do nadchodzących procesorów “Naples”, zaś Microsoft skorzysta na sprzęcie w ramach projektu Olympus. W owym projekcie MS poszukuje idealnej skalowalności sprzętu.

Lepsza integracja procesorów Naples w strukturach usług chmury  ma zapewnić nie tylko większą wydajność, ale również wspomnianą skalowalność i sprawność w środowiskach datacenter. Dla przypomnienia, procesory Naples (nazwa kodowa) mają wykorzystywać technologię “Zen” x86 i oferować moc do 32 rdzeni (64 wątki). Co więcej, rozwiązanie AMD pozwoli na zastosowanie do 4TB pamięci czy 128 linii PCIe, zapewniając więc większą wydajność niż konkurencyjne procesory Xeon Intela (zapewne przy niższej cenie). Procesory z tej serii mają pojawić sie jeszcze w tym roku, a dokładnie w drugiej jego połowie. 

W ramach wspomnianego projektu Olympus, NVIDIA zaproponowała z kolei swój wkład w postaci skalowalnego akceleratora GPU. Za jego pomocą można będzie osiągnąć większą wydajność układów graficznych wykorzystujących w chmurze np. w usługach streamingu gier czy AI (sztucznej inteligencji), a poza tym w takich dziedzinach jak samoprowadzące pojazdy, służba zdrowia, symulacje molekuł, rozpoznawanie mowy czy analiza danych, w tym obrazu.

Przykłądem takiego akceleratora GPU ma być układ Tesla P100 GPUs wykorzystujący NVLink NVIDII i umożliwiający procesorowi połączenie się z każdą liczbą kart graficznych wykorzystujących złącze PCIe. Wykorzystujące je w usługach dostępnych w chmurze firmy będą w stanie uzyskać optymalną wydajność bez względu na obciążenie. Więcej, rozwiązanie to pozwoli na ponad stukrotne wydajniejsze uczenie się układów sztucznej inteligencji w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań serwerowych bazujących na procesorach, do tego za jak się szacuje za znacznie mniejsze pieniądze.

 

Tak więc jak widzicie, są w świecie technologii rzeczy, które łączą nawet takich konkurentów jak Microsoft, AMD i NVIDIA. 

 

 

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.