Home / Aktualności / AMD i Intel wstrzymają dostawy procesorów do Rosji!

AMD i Intel wstrzymają dostawy procesorów do Rosji!

W związku z trwającym konfliktem w Ukrainie, USA i szereg innych krajów nałożyły sankcje na Federację Rosyjską w związku z jej atakiem na swojego sąsiada.

Poza sankcjami ekonomicznymi Rosję dotkną też sankcje technologiczne, a w tym m.in. zakaz sprzedaży na tamtejszym rynku procesorów przemysłowych od firm AMD i Intel, a więc takich, które znajdują się w serwerach czy w sprzęcie high-tech używanym w takich branżach jak lotnictwo, bankowość i eksploracji kosmosu.

Rosjanom sprawy nie ułatwia fakt, że ich własny układ Elbrus-8C nie przeszedł niedawno zakończonych testów (industrial stress tests), a ponadto TSMC także postanowiło przestrzegać sankcji nałożonych przez OFAC.

Zakaz ten może spowodować dotkliwe straty rosyjskich korporacji i instytucji rządowych, które polegają na zagranicznych projektach półprzewodników do obsługi podstawowych systemów komputerowych. Zdaje się, że Rosja będzie musiała szukać innych źródeł dla swojego łańcucha dostaw półprzewodników, którym to źródłem zapewne staną się Chiny.

Zakaz eksportu półprzewodników rozpocznie się 3 marca, niemniej źródła podają, że Intel i AMD już poinformowali rosyjskich kupujących, że anulowali wszystkie dostawy ww. procesorów na tamtejszy rynek.

O użytkowniku Łukasz Szałas

Pasjonat motoryzacyjny i komputerowy. Wieloletnia praktyka w konfiguracji zestawów komputerowych poparta dogłębną wiedzą z zakresu informatyki.