Home / Aktualności / AMD Design Framework Initiative – program bezpośredniej wspolółpracy producentów z AMD

AMD Design Framework Initiative – program bezpośredniej wspolółpracy producentów z AMD

Drugą zapowiedzą przez AMD na tegorocznym Computex było Design Framework Initiative – program, który umożliwia producentom laptopów gamingowych bezpośrednią współpracę z AMD przy projektowaniu ich produktów o najbardziej optymalnych parametrach. Oznaczałoby to współpracę AMD bezpośrednio z zespołami projektantów producentów notebooków do gier nad wyborem odpowiedniego procesora, oddzielnej karty graficznej i innych komponentów sprzętowych; sparowanie go z odpowiednim typem wyświetlacza dla danego sprzętu; optymalizacja czasu uruchamiania i budzenia systemu; optymalizacja szybkości zegara i środowiska oprogramowania; wybór odpowiedniego I/O, dokładniejsze szczegóły obudowy; wybór odpowiedniej baterii i zarządzanie energią; a co ważniejsze, mikrozarządzanie projektem rozwiązania termicznego.

Firma Intel od kilku pokoleń oferuje podobne programy współpracy projektowej producentom OEM notebooków w różnych formatach. Laptopy zbudowane w ramach tej inicjatywy będą oznaczone marką AMD Advantage aczkolwiek na razie w formie  cyfrowej. Później pojawi się odpowieni badge na samym laptopie.

To logo określa kilka celów projektowych, które muszą spełnić producenci OEM, w odniesieniu do jakości wyświetlania, wydajności pamięci masowej, zarządzania temperaturą i żywotności baterii; oprócz celów wydajności opartych na liczbie klatek na sekundę. AMD twierdzi, że program Advantage już trwa, a pierwsze notebooki dla graczy zaczną trafiać na półki sklepowe od czerwca 2021 roku.

Choć w zestawieniu gier AMD, które zyskają na składowym wzroście wydajności nie pojawiło się za wiele tytułów, to jednak to co się w nim znalazło pokazuje wzrost wydajności między 6 a 11 procent. Nie dużo ale zawsze coś, zakładając, że dane te potwierdzą się z rzeczywistymi testami zwykłych użytkowników.

Skrojone na miarę laptopy zaoferują nie tylko sporą ilość klatek (100 w 1080p) a ich wyświetlacze będą w stanie zaoferować 144Hz odświeżanie. Zawarte  wewnątrz dyski NVMe (zakładamy, że w porównaniu z wersjami SATA) będą 3 razy szybsze a baterie starczą na 10 godzin oglądania treści wideo. Z graniem najprawdopodobniej nie będzie już tak kolorowo. 

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.