Home / Aktualności / AMD Beema oraz Mullins – nowe, jeszcze lepsze procesory AMD

AMD Beema oraz Mullins – nowe, jeszcze lepsze procesory AMD

AMD Beema oraz Mullins

AMD Beema oraz Mulins zostały dziś oficjalnie zaprezentowane przez AMD.

Stanowią one znaczące ulepszenie platformy nisko-napięciowych  procesorów Kabini (stosowanych w laptopach) oraz Temash (tablety), które pojawiły się prawie rok temu.


AMD Beema oraz AMD Mullins – szybsze i bardziej energooszczędne procesory

Zarówno główny procesor zastosowany w laptopach Mullins jak i Beema stosowany w tabletach oferują większe prędkości taktowania przy zmniejszonym zapotrzebowaniu na energię. Przekłada się to na lepszy stosunek wydajności na Wat.

Niemniej jednak architektura zastosowana w starszych układach Kabini/Temash jest niemalże identyczna do nowej użytej w Beema/Mullins. Pod pojęciem tym mamy na myśli strukturę pamięci cache, kompatybilność instrukcji oraz analizator gałęzi (branch predictor). Do tego najnowsze jednostki nadal nie wspierają HSA.

Nowe funkcje

Turbo Core: Procesory AMD Kabini jak również Temash były w stanie redukować prędkości swoich zgarów aby zmniejszyć zapotrzebowanie na pobór energii, lecz nie posiadały trybu turbo oferującej przyrost mocy w trybie pojedynczego obciążenia. Beema oraz Mulins posiadają Turbo Mode. Podczas gdy w tym pierwszym wynosi ono maksymalnie 2,4 GHz, tak drugi oferuje maksymalne taktowanie na poziomie 2,2 GHz.

ARM TrustZone: Zarówno AMD Mullins jak i Beema są pierwszymi procesorami tej firmy integrującymi układ Cortex-A5 dla dodatkowego bezpiezeństwa oraz zarządzania systemem. AMD zastosowało tu podobną do Intelowskiej platformy Trusted Computing, co zostało potwierdzone przez ARM na ich stronie internetowej. Z funkcji tej skorzystają głównie firmy pragnące zwiększyć bezpieczeństwo swoich systemów komputerowych.

Rwdukcja wycieków: Według zapewnień AMD wycieki w nowych procesorach Mullins zostały zredukowane o 19 procent w stosunku do poprzednika czyli Kabini. Zintegrowany z procesorem układ GPU także znacząco zyskał, czego dowode mają być zredukowane o 38 procent wycieki pamięci gdy porównamy je do układów Kabini/Temash.

Zarządzanie energią: Funkcja ta zależna jest w sporej części od funkcji Turbo Core i według zapewnień procesory AMD Beema i  Mullins mają posiadać możliwość pomiaru temperatury powierzchni czy to laptopa czy tabletu aby odpowiednio dostosować swoją wydajność (funkcja Tskin).Ponieważ odprowadzanie ciepła do obudowy jest raczej powolne, opisywane tu procesory AMD mogą działać na wyższych częstotliwościach dłużej. Tskin ma posiadać możliwość zmiennych ustawień (co nie zostało potwierdzone w jaki sposób).

Wśród innych ulepszeń procesorów AMD Beema czy Mullins należy wspomnieć zmniejszone zapotrzebowanie na energię w innych obszarach tych układów takich jak kontroler ekranu przy użyciu Display Port jak również w zoptymalizowanych, niskonapięciowych pamięciach DDR, w których uzykano oszczędność na poziomie  600mV.


AMD mullins

AMD Beema oraz Mullins 02