Home / Aktualności / AM1 – mini przegląd płyt głównych z nową podstawką dla układów AMD

AM1 – mini przegląd płyt głównych z nową podstawką dla układów AMD

Firma AMD oficjalnie zaprezentowała nowego członka rodziny AM, jakim jest socket AM1. Podstawka ta znajdzie się przede wszystkim na płytach głównych typu microATX oraz mini-ITX. Złącze AM1 dedykowane jest do obsługi dwu- oraz czterordzeniowych procesorów z rodziny Athlon oraz Sempron, które oparte zostaną o architekturę AMD Kabini.

Tym samym ekonomiczne jednostki z ww. serii wypełnią kolejny segment rynku. Otrzymają one układy graficzne oparte o architekturę GCN (Graphics Core Next) oraz rdzenie CPU z rodziny Jaguar. Tak skonstruowane jednostki współpracować będą z najnowszym gniazdem (podstawką) o nazwie AM1.

Na płytach głównych z podstawką AM1 nie zabraknie oczywiście wsparcia dla USB 3.0 czy SATA III (6 Gb/s), a ze strony zintegrowanych układów graficznych dla API DirectX 11.2.

Jednymi z pierwszych czterordzeniowych układów AMD dla gniazda AM1 będą modele A4-5350 (1,6 GHz, TDP 25W) oraz A4-3850 (1,3 GHz), zaś wśród dwurdzeniowych jednostek pojawi się wersja o symbolu E1-2650 (1,45 GHz, TDP 15W).

Układy zasilania na prezentowanych poniżej płytach głównych zbudowane są w systemach 2+1 lub 3+1, co jest w zupełności wystarczającym rozwiązaniem biorąc pod uwagę bardzo niską wartość współczynnika TDP (Thermal Design Power) instalowanych w ich socketach produktów AMD.

Na chwilę obecną swoje płyty z socketem AM1 zdążyli już zaprezentować tacy producenci jak: ASUS, ASRock, BIOSTAR, GIGABYTE oraz MSI. Każda z konstrukcji wymienionych w poprzednim zdaniu firm dysponuje złączem PCI Express 2.0 x16, podczas gdy część z nich posiada także złącze PCI Express 2.0 x1 oraz PCI (te ostatnie znajdziemy na płytach w formacie microATX).

ASUS

ASRock

BIOSTAR

GIGABYTE

GIGABYTE GA-AM1M-S2P 01

MSI

MSI AM1I 01

Źródło: Internet

O użytkowniku Łukasz Szałas

Pasjonat motoryzacyjny i komputerowy. Wieloletnia praktyka w konfiguracji zestawów komputerowych poparta dogłębną wiedzą z zakresu informatyki.