Home / Aktualności / Aktualizacja Windows 10 21H2 ma złagodzić zawód błędami Windows 11

Aktualizacja Windows 10 21H2 ma złagodzić zawód błędami Windows 11

Nieco zaskakujące wymagania systemowe Windows 11 oraz wszystkie błędy i problemy z wydajnością, Windows 11 nie jest typową wersją systemu operacyjnego Microsoftu. Wiele osób nie może uaktualnić do niego swoich maszyn, chyba że ominą kontrole zgodności Microsoft. Kolejną przeszkodą mogą być wszystkie zmiany wizualne, z których niektóre poprawiają wrażenia użytkownika, podczas gdy inne je pogarszają, blokując pasek zadań na miejscu, domyślnie wyrównując ikony paska zadań do środka, czy ukrywając stare menu kontekstowe za nowym projekt.

Dobrą wiadomością jest to, że Microsoft obiecał wspierać system Windows 10 z poprawkami i aktualizacjami zabezpieczeń do października 2025 r., co daje konsumentom i firmom wystarczająco dużo czasu na przygotowanie się do przejścia. W międzyczasie firma z Redmond przygotowuje się do powszechnego udostępnienia systemu Windows 10 21H2 (zwanego również aktualizacją Windows 10 z listopada 2021 r.). W rzeczywistości będziemy mogli pobrać ostateczną kompilację (19044.1288) już teraz jako ISO i wykonać nową instalację lub zrobić aktualizację.

Obecnie możemy również uzyskać aktualizację 21H2, jeśli należymy do testerów zarejestrowanym w kanale wstępnych publikacji. Ci z was, którzy mają systemy, które nie są oficjalnie obsługiwane przez system Windows 11, będą mogli uczestniczyć w niejawnym programie testów systemu Windows 10 w przyszłości i automatycznie otrzymają nowe aktualizacje, gdy staną się one dostępne do testów publicznych.

Windows 10 21H2 to aktualizacja z niezbyt dużą liczbą nowych funkcji. Aktualizację tą można odbierać bardziej jako o aktualizację zbiorczą niż aktualizację funkcji, co oznacza również, że instalacja będzie szybsza niż w przypadku tego drugiego typu. Godne uwagi zmiany to obsługa standardów WPA3 Hash-to-Element (H2E) dla lepszego bezpieczeństwa Wi-Fi, obsługa obliczeń GPU w podsystemie Windows dla systemu Linux (WSL) i Azure IoT Edge dla systemu Linux w systemie Windows (EFLOW). Pierwotny plan obejmował obsługę metod wdrażania bez hasła za pośrednictwem Windows Hello dla firm, ale ta funkcja zostanie udostępniona w późniejszej aktualizacji dla użytkowników korzystających z 21H2.

Microsoft nie powiedział, czy planuje oferować więcej co dwa lata aktualizacji funkcji systemu Windows 10, ale nie powiedział też, że pozostawi system Windows 10 w tyle. Będzie to ostatnia oficjalnie obsługiwana wersja systemu Windows dla wielu komputerów przed 2018 r. ludzie.

Jedyną rzeczą, która jest teraz pewna, jest to, że Microsoft naprawi wszelkie błędy i problemy z bezpieczeństwem w zwykłym trybie obsługi, z którego korzystają od lat. Niektórzy obserwatorzy branży spekulowali, że funkcje systemu Windows 11 mogłyby zostać wydane jako aktualizacja funkcji dla użytkowników systemu Windows 10, ale nigdy nie było to w planie. Microsoft twierdził, że przeniesie funkcje takie jak DirectStorage do systemu Windows 10, ale nie jest jeszcze jasne, czy ludzie, którzy kupią komputer z hybrydową architekturą procesora, taką jak Alder Lake, otrzymają pełne wsparcie, jeśli zdecydują się uruchomić system Windows 10 zamiast Windows 11.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.