Home / Aktualności / Aktualizacja Nokia Lumia Black. Co nowego ze sobą wnosi?

Aktualizacja Nokia Lumia Black. Co nowego ze sobą wnosi?

Choć Nokia zaczęła wprowadzać w zycie czarną aktualizację (Nokia Lumia Black update) od swoich topowych modeli Lumia 925 oraz 1020, to nie wykluczone, że niebawem pozostałe urządzenia z rodziny Lumia także ją otrzymają. Instalacja tej aktualizacji nie powinna zająć dużo czasu, więc warto ją przeprowadzić z powodu dużej liczby poprawek jakie ze sobą wnosi.

Aktualizacja Nokia Lumia Black

Podczas prezentacji najnowszego phabletu Nokia Lumia 1520, fiński producent zapowiedział opisywaną tutaj aktualizację oprogramowania dla rodziny Lumia. W związku z różnymi ich specyfikacjami, to co otrzymamy po instalacji może się nieznacznie różnić. Poniżej znajdziecie listę funkcji i aplikacji jakie znalazły się w tym uaktualnieniu oprogramowania od Nokii.

Aktualizacja Nokia Lumia Black

App Folder (tworzenie folderów)

Użytkownicy Windows Phone doczekali się możliwości tworzenia folderów dla swoich aplikacji. To co dla Androida czy iOS jest dostępne od dawien dawna, do WP dotarło dopiero teraz. Niemniej jednak folder aplikacji dostępny jest jako kafelek, a nie jakby się można było spodziewać funkcja systemowa. Jakby nie było to możliwość tworzenia folderów jest na pewno czymś, co się przyda nawet w takiej formie.

Do uzyskania opisywanego typu folderów na ekranie startowym należy stworzyć nowy folder oraz go nazwać. Po tych czynnościach za pomocą pinezki trzeba przypiąć go do ekranu startowego. Tworzenie folderów do poszczególnych aplikacji takich jak gry, programy społecznościowe oraz inne pozwolą nam na szybki do nich dostęp bez konieczności przewijania ekranu. Docenią to z pewnością użytkownicy posiadający mnóstwo programów czy gier zainstalowanych na swoich smartfonach z Windows Phone 8.

null

Glance 2.0

Podobnie jak w przypadku Samsunga Galaxy S4 tak i tutaj aktualizacja Nokia Lumia Black oraz jej funkcja Glance umożliwia pokazywanie przydatnych informacji na ekranie uśpionego smartfona. W rozwiązaniu Nokii informacje jakie zostaną wyświetlone zawierają nieodebrane połączenia, wiadomości e-mail czy tekstowe, jak również  powiadomienia aplikacji, które ustawimy własnoręcznie dla funkcji Glance. Co więcej można ustawić kolor owych powiadomień, aby nie były one “typowe”, lecz np. czerwone czy zielone.

Nokia Beamer

Nokia Beamer to nic innego jak współdzielenie ekranu oraz jego zawartości z innymi urządzeniami, które mają dostęp do internetu (słowem mogą się połączyć z naszym ruterem czy ogólnie siecią Wi-Fi). Dostęp jaki możemy uzyskać jest lokalny lub zdalny. W trybie lokalnym użytkownik poproszony zostaje o zeskanowanie kodu QR, zaś przy dostępie zdalnym cały proces odbywa się poprzez przeglądarkę. Korzyściami jakie to ze sobą niesie jest m.in. dostęp z poziomu tabletów, konsoli do gier, komputera osobistego czy telewizora z funkcją Smart TV.

Nokia Beamer przy połączeniu zdalnym wykorzystuje zrzuty ekranu raczej niż przesyłane wideo. Współdzielenie odbywa się poprzez automatyczną aktualizację lub potrząśnięcie smartfonem. Ponowne potrząśnięcie spowoduje aktulizację tego co widzi osoba, dla której ekran współdzieliliśmy.

Ciekawą funkcją ww. współdzielenia jest możliwość wykorzystania adresu url za pomocą którego współdzielimy ekran z innymi członkami rodziny lub znajomych. Pozwoli to na stworzenie sesji współdzielenia. Funkcję tą docenią także osoby, które za jej pomocą będą mogły także przeprowadzić np. prezentację Power Point.

null

Nokia Camera

Zawarte dotychczasowe funkcje kamery zostały rozszerzone o Nokia Pro Camera oraz Smart Camera przy okazji aktualizacji Nokia Lumia Black. Korzyści jakie ze sobą niosą opisywane funkcje oznaczają m.in szybszy i łatwiejszy dostęp do profesjonalnych funkcji naszej kamery. Zmiana czułości ISO, ostrości podczas ruchu czy funkcja najlepszego zdjęcia to jedne z ulepszeń jakie Nokia Camera oferuje. Dzięki temu z łatwością zmniejszymy czułość i zrobimy zdjęcie z czasowym opóźnieniem.

Pragniemy zaznaczyć, że smartfony Lumia z funkcją PureView (np. Lumia 925) posiadają już wyżej opisaną funkcję Nokia Camera oraz korzyści jakie ona ze sobą niesie. Niemniej jednak łatwiej teraz będzie robić zdjęcia na każdym smartfonie z rodziny Lumia mając do dyspozycji właściwe narzędzia.

Posiadając najlepsze obecnie urządzania Nokii pozwoli ona w pełni wykorzystać tę aktualizację. Na myśli mamy Lumię 1020 oraz 1520, które z “czarną aktualizacją” dla Windows Phone 8 otrzymają dostęp do plików (raw) w czystej postaci, w celu lepszej ich obróbki i uzyskania najwyższej jakości. Dlatego profesjonaliści dużo fotografujący z pewnością docenią niewymierne korzyści tej funkcji i za jej pomocą wy-edytują to co zostało złapane przez sensor kamery, a nie obrabiać plik jpg, który już stracił na jakości.

Jak podaje Nokia, także algorytm przetwarzania obrazu został poprawiony i zoptymalizowany skutkując poprawą jakości. Tak jak wcześniej najwyższe korzyści zobaczymy posiadając Lumię 1020.

Nokia Lumia Black

Nokia Refocus

Funkcję tę opisywaliśmy poprzednio w osobnym artykule, który możecie przeczytać tutaj. W skrócie wspomniemy tylko, że jest ona bardzo przydatna i oferuje zmianę ostrości po wynonaniu zdjęcia. Nokia zastosowała tu trik oprogramowania, lecz wydaje się on działać dosyć dobrze.

Na poniższym zdjęciu możemy zaobserwować zmienioną ostrość z tła na kwiat za pomocą funkcji Nokia Refocus. Kamera zarejestrowała dwa zdjęcia z ostrością tła oraz obiektu głównego, aby po żądaniu zmiany ostrości wykonać szybko podmiankę zdjęć. Wymagania jakie ta funkcja posiada to 1 GB pamięci RAM, tak więc posiadacze Lumii 520, 620, 625 oraz 720 będą musiały obejść się smakiem powyższej aplikacji.

Nokia Lumia Black

Nokia Storyteller

To dosyć ciekawa aplikacja organizująca dynamicznie nasze zdjęcia na mapie w zależności od lokalizacji na osi czasu. Tak więc jeśli podczas wyprawy zrobimy jakieś zdjęcia, to pojawią się one na wspomnianej mapie. Użycie mapy do organizacji zdjęć to bardzo dobry pomysł, tym bardziej, że często pamiętamy same lokalizacje niż czas zrobienia zdjęć. Także pokazując fotki znajomym czy rodzinie możemy się pochwalić gdzie na świecie już byliśmy.

Nokia Storyteller organizuje nasze zdjęcia w efektowny sposób, a sama aplikacja ma dosyć przyjemny i lekki interfejs. Jednak aby móc się nią cieszyć należy ją samodzielnie pobrać.

Bluetooth Low Energy (Bloototh LE)

Choć wsparcie dla energooszczędnej odmiany technologii Bluetooth Nokia uwzględniła w aktualizacji Amber (dostępnej dla przypomnienia dla m.in Lumii 520, 620, 625 czy 720), to także Black ją posiada. Bloototh LE wspiera połączenia dla urządzeń typu bransoletki fitness czy monitory rytmu serca. Powodem dla którego energooszczędna wersja Blooetoth jest w nich używana, to długotrwałe oszczędności na zużyciu energii potrzebnej do ciągłego połączenia z akcesoriami fitness.

Dodatki od Microsoftu

Microsoft poza Nokią dołożył swoje pięć groszy (lub centów jak kto woli) w postaci może nie krytycznie ważnych lecz pomocnych elementów aktualizacji. Tak więc Aktualizacja Nokia Lumia Black zawiera tryb ‘driving mode’, który odpowiada za wyciszenie powiadomień lub połączeń przychodzących podczas prowadzenia samochodu. Mądrym rozwiązaniem jest to, że połączenia przychodzące aktywują się ponownie gdy nasza Lumia zostanie podłączona za pośrednictwem Bluetoth do np. systemu audio w samochodzie.

Kolejnymi ciekawymi funkcjami od Microsoftu w tej aktualizacji jest możliwość wyłączania procesów z poziomu widoku aplikacji działających równolegle (multitasking) oraz wyłączenie automatycznej orientacji ekranu czy ustawienia własnych dzwonków dla powiadomień sms.

Nokia Lumia Black

Kilka słów podsumowania

Choć wszystko wygląda ładnie na papierze, to aktualizacja Nokia Lumia Black różni się swoimi funkcjami dla niektórych smartfonów z rodziny Lumia. Najbardziej z niej skorzystają takie modele jak 925, 1020 czy 1520, a więc najnowsze i najlepiej wyposażone telefony Nokii. Nie ma co winić samego producenta czy Microsoftu bowiem w przypadku Androida czy iOS sytuacja wygląda dosyć podobnie.

Jedną z najbardziej ciekawych i przydatnych funkcji jest możliwość zapisu zdjęć w formacie raw. Także z przyjemnością przyjęliśmy aplikacje, takie jak App Folder (zastrzeżenie co do prędkości działania) czy Nokia Refocus.

Aktualizacja Nokia Lumia Black nie jest może rewolucją, lecz bardziej krokiem naprzód. Chociażby z tego względu zalecamy jej pobranie. Dajcie znać w komentarzach co o niej sądzicie i czy mieliście jakiekolwiek problemy z jej instalacją.

Źródło: Pocket-lint