Home / Aktualności / Aktualizacja KB5007262 dla Windows 11 adresuje problem związany ze spowalnianiem dysków

Aktualizacja KB5007262 dla Windows 11 adresuje problem związany ze spowalnianiem dysków

Wszyscy korzystający z Windows 11 lub śledzący informacje związane z tym właśnie systemem wiedzą, że ostatnia wersja systemu Windows 11 Preview rozwiązuje problem z szybkością przechowywania danych, który niektórzy użytkownicy zgłaszali od dobrych kilku miesięcy. Użytkownicy, którzy doświadczają podejrzanie niskich prędkości zapisu, powinni rozważyć pobranie opcjonalnej aktualizacji w witrynie Windows Update, o której poniżej.

Opcjonalna kompilacja KB5007262 systemu Windows 11, ta sama, która wskrzesiła Clippy i naprawiła problem, który spowalniał dyski systemu operacyjnego niektórych użytkowników. Raporty pochodzące z centrum odpowiedzi Microsoftu i wielu innych źródeł pokazują, że Windows 11 znacząco wpływa na prędkość losowego zapisu niektórych dysków SSD – nawet o 55 procent. Co dosyć ważne, problem utrzymywał się dla dotkniętych użytkowników do i po oficjalnej premierze systemu Windows 11.

Testy porównawcze między Windows 10 i Windows 11 pokazują, że dyski NVMe SSD zapisują dane zauważalnie wolniej w nowszych systemach operacyjnych niż dyski SATA SSD. Ze zgłoszonych przez użytkowników najnowszego OS Microsoftu wynika, że co najmniej jedna osoba zgłosiła potrojenie czasów dostępu do odczytu w systemie Windows 11.

Niektórzy pionierzy Windows 11 początkowo podejrzewali, że zabezpieczenia oparte na wirtualizacji (VBS) były przynajmniej częściowo odpowiedzialne, zaś inni je zaprzeczali, pokazując, że problem utrzymywał się po wyłączeniu VBS. Informacje o łatach Microsoftu dla KB5007262 ujawniają, że winowajcą był journal USN NTFS (funkcja systemu plików Windows NT (NTFS), która prowadzi rejestr zmian wprowadzonych do woluminu. Nie należy go mylić z dziennikiem używanym do dziennika systemu plików NTFS).

Wspomniany powyżej journal USN śledzi zmiany na dysku i jest zawsze włączony na dysku gdzie zainstalowany jest system operacyjny. Microsoft twierdzi, że problem wystąpił w systemie Windows 11, gdy USN wykonywał zbyt wiele niepotrzebnych działań przy każdej operacji zapisu. Firma potwierdziła również, że dotyczy to również dysków twardych, ale tylko dysków z systemem operacyjnym.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.