Home / Komputery Stacjonarne / Dyski / ADATA wprowadza nowe dyski SSD Ultimate SU800 z pamięciami 3D NAND

ADATA wprowadza nowe dyski SSD Ultimate SU800 z pamięciami 3D NAND

ADATA Ultimate SU800ADATA wprowadza właśnie nowe dyski SSD ze średniej półki cenowej – Ultimate SU800 z pamięciami 3D NAND, rewolucjonizując tym samym swoją serię i zwiększając jej pojemność.

Zmiana z dotychczasowych pamięci 2D, spotkała się ponadto z użyciem wysokiej jakości kontrolera SMI i uwzględnia teraz pojemności od 128GB do 1TB.

Wielopoziomowe pamięci flash 3d NAND, które można znaleźć w serii dysków ADATA Ultimate SU800 dostarczają poza wspomnianym wzrostem pojemności także wydajności, której szczególny przyrost zauważą osoby przesiadające się z tradycyjnych “twardzieli”. Zużycie energii w porównaniu z modelami z pamięciami 2D pozostaje takie same, jednak gdy porównamy je z HDD, zyskujemy nawet 80 procent.

ADATA Ultimate SU800 01

2,5 calowe dyski ADATA o profilu 7mm idealnie sprawdzą się zarówno w komputerach jak i laptopach, a w tych pierwszych dzięki specjalnej przejściówce, wpasują się doskonale w 3,5 calowe zatoki przewidziane dla tradycyjnych dysków twardych. Niemniej jednak jeśli chodzi o laptopy, gdy zastąpimy tradycyjny dysk odpowiednim SSD, zyskamy na czasie pracy na baterii.

Przechodząc do tego co tygrysy lubią najbardziej czyli specyfikacji, Ultimate SU800 zaoferować ma nam 560MB/s przy odczycie i do 520MB/s przy zapisie, co przełoży się na ok. 10 procentowy wzrost wydajności względem tradycyjnych 2-wymiarowych pamięci NAND (używającyh układów TLC). Opisywane tu dyski SSD od ADATA wspierają zarówno buforowanie SLC Caching jak i DRAM Cache Buffer (buforowanie z pamięci RAM), przez co zyskujemy nieco na wydajności, w zależności od zastosowań i dostępnych zasobów systemowych.

Pamięci 3D NAND oferują także takie korzyści jak większa niezawodność (w porównaniu do planarnych pamieci flash NAND), a ponadto więcej cykli zapisu / odczytu, dzięki czemu seria Ultimate SU800 może poszczycić się MTBF (Mean Time Between Failrue – czasem po którym mogą wystąpić błędy przy odczycie lub zapisie) wynoszącym 2 miliony godzin. Czas bezawaryjności został tym samym zwiększony o 25 procent.

Niekwestionowanym atutem dysków ADATA serii SU800 jest ponadto wykorzystanie technologii LDPC – będącej kontrolą parzystości danych, sprawującej pieczę nad kontrolą błędów. Innymi ważnymi dodatkami są kolejkowanie danych czy silnik RAID.

ADATA nie poinformowała niestety o cenie opisywanej tu serii poza informacją o 3 letniej gwarancji. 

ADATA Ultimate SU800 02

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.