Home / Aktualności / Adaptację pamięci DDR5 nie spowolni tylko wysoka cena modułów ale coś jeszcze

Adaptację pamięci DDR5 nie spowolni tylko wysoka cena modułów ale coś jeszcze

Entuzjaści najnowszych technologii w tym pamięci DDR5 i procesorów Alder Lake firmy Intel, z pewnością nie podejrzewali aż tak wysokich cen modułów DDR5 w porównaniu z DDR4, a na pewno nie tak małej różnicy w wydajności. Niemniej pocieszający jest fakt, że przy zakupie płyty głównej LGA 1700, możemy wybrać albo starsze albo nowsze pamięci i nie jesteśmy skazani na wydatki jeśli chcemy mieć właśnie procka 12 generacji od Intela. 

Co ciekawe, nawet jeśli jesteście gotowi zapłacić wysoką cenę za zestaw pamięci DDR5, prawdopodobnie nie będziecie w stanie znaleźć go w magazynie. Jest to oczekiwane zwłaszcza w kontekście trwającego niedoboru chipów, który praktycznie uniemożliwił firmom zaspokojenie rosnącego popytu na różne urządzenia elektroniki użytkowej.

Według raportu firmy 12chip, dostawcy podzespołów elektronicznych, niedobór modułów pamięci DDR5 nie wynika z braku chipów DDR5. Dzieje się tak częściowo dlatego, że chipy DDR5 są produkowane przy użyciu starszego węzła procesowego 14 nm, a dostawcy DRAM nie zgłosili żadnych problemów z nadążaniem za popytem. Problem polega na tym, że w przeciwieństwie do DDR4, moduły DDR5 zawierają układ scalony zarządzania energią (PMIC), który kiedyś był częścią płyt głównych. PMIC potrzebny dla DDR5 jest nie tylko znacznie droższy niż ten używany dla DDR4, ale także brakuje go, a czas zakupu szacuje się obecnie na 35 tygodni. To oczywiście jeszcze bardziej podbija cenę tego i tak już drogiego podzespołu. Być może dlatego pojawiły się doniesienia, że AMD nie przejdzie na moduły DDR5 przy kolejnej generacji swoich układów dając sobie bufor adaptacji nowej technologii w segmencie pamięci.

Na początku tego roku niektórzy analitycy przewidywali, że DDR5 wyprzedzi DDR4 pod względem udziału w rynku do 2023 r., ale wydaje się to wysoce nieprawdopodobne, biorąc pod uwagę obecne problemy z łańcuchem dostaw.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.