Home / Komputery Stacjonarne / Dyski / 6 TB dysk WD Black (WD6001FZWX) – nowy, szybki i pojemny twardziel Western Digital

6 TB dysk WD Black (WD6001FZWX) – nowy, szybki i pojemny twardziel Western Digital

WD Black 6 TB WD6001FZWX

Szybki niczym formuła 1, pojemny  niczym lodówka, najnowszy dysk twardy WD Black 6 TB (WD6001FZWX), to z pewnością jednostka godna polecenia. Najnowszy 3,5 calowy dysk Western Digital kręci się  tradycyjną prędkością 7200 obr. / min i dedykowany jest profesjonalistom i graczom (szczególnie tym na budżecie).

Ogromną pojemność wspomaga niewiele mniejsza pamięć cache w ilości 128 MB, podwójny serwomechanizm, dwurdzeniowy procesor oraz znana technologia SATA 6 gbps. Co ważne 6 TB dysk WD Black  jest o 29 procent szybszy niż 4TB model tego producenta pod względem przepustowości oraz 10 procent w testach PCMark Vantage.

Ze wzrostem pojemności i szybkości zwiększyła się niezawodność, a to za sprawą technologii StableTrac dostępnej od 2 TB modeli wzwyż. Technologia ta zabezpiecza dodatkowo zawieszenie silnika wewnątrz dysku, redukując szanse na uszkodzenie w przypadku uderzenia, upadku czy wibracji pochodzących od innych podzespołów.

Powiększeniu uległa również pamięć cache w dysku WD6001FZWX, która ponadto jest dynamicznie zarządzana w czasie rzeczywistym przy zapisie / odczycie. Takie zarządzanie eliminuje wąskie gardło przepustowości i przyspiesza znacznie pracę samego dysku.

 Na WD Black 6 TB (WD6001FZWX) otrzymamy również 5 lat gwarancji, a za niego samego przyjdzie nam zapłacić 294 dolary. Jeśli chcemy coś nieco mniej pojemnego, a co za tym idzie tańszego, to możemy zdecydować się na 5TB model (WD5001FZWX), który został wyceniony na 264 dolary, a który poza tym posiada wszystkie wymienione cechy co pojemniejszy model.