Home / Aktualności / 20 nm proces technologiczny procesorów SoC AMD i ceny konsol nowej generacji

20 nm proces technologiczny procesorów SoC AMD i ceny konsol nowej generacji

ps4 vs xbox one
Zmienszenie procesu technologicznego procesorów SoC AMD dla konsol Xbox One, PlayStation 4 oraz konsol Nintendo na 20 nm, ma spowodowaç wymierne korzyci przede wszystkim dla konsumentów.

Nowy chip od AMD dla konsoli Microsoftu zawierać ma 5 miliardów tranzystorów oraz osiem 64-bitowych rdzeni, w tym 768 rdzeni graficznych zgodnych z architekturą Graphics CoreNext. W układzie tym znajdą zastosowanie również 48 MB pamięci chache a także czterokanałowe pamięci DDR3. Co więcej AMD planuje użycie zintegrowanego rdzenia logicznego.

Jeśli zaś chodzi o układ dedkowany PS4, to Sony wtrąciło tu swoje przysłowiowe pięć groszy zwiększając rdzenie graficzne do liczby 1152 (czyli o 384 więcej), jak również poszerzając samą szynę pamięci GDDR5 do 256-bitowej i łącząc ją z 8 GB pamięcią wspomagającą zarówno system konsoli jak i układ grafczny.

20 nm układy SoC AMD mają również, a może przede wszystkim obniżyć zużycie energii oraz koszty wytwarzania samych procesorów. Z obniżonym poborem energii związane są oczywiście zyski na generowanym cieple oraz wydłużeniu żywotności procesorów jak i samych konsol.

O ile tańsze, oraz czy w ogóle okażą się konsole Xbos One, PlayStation 4 oraz Nintendo, dowiemy się według pewnych źródeł już w 2015 roku. Wiadomo, że Microsoft miał obniżyć ceny swojej najnowszej konsoli w tym tygodniu, jednak jedynym sprecyzowanym co do tego rynku był ten w Stanach Zjednoczonych. Plany co do Europy nie zostały przez giganta określone.

20nm procesory SoC AMD