Home / Aktualności / 18TB dyski Toshiby trafią na rynek już pod koniec marca

18TB dyski Toshiby trafią na rynek już pod koniec marca

Pogoń za największą pojemnością choć zwolnił na moment, to jednak nie zatrzymał się zupełnie. Najlepszym na to dowodem jest firma Toshiba Electronic Devices & Storage Corporation (Toshiba), która przedstawiła dziś dyski twarde serii MG09 o pojemności 18 TB. Pierwsze modele dysków twardych tej firmy posiadają wspomaganie nagrywania magnetycznego i są wyposażone w 9-dyskową, uszczelnionych helem. Jest to konstrukcja Toshiby trzeciej generacji zawierająca innowacyjną technologię kontroli strumienia – magnetyczne nagrywanie wspomagane mikrofalami (FC-MAMR) w celu zwiększenia gęstości konwencjonalnego zapisu magnetycznego (CMR) do 2 TB na dysk, osiągając całkowitą pojemność 18 TB.

Oczekuje się, że pierwsze dostawy dysków twardych 18 TB serii MG09 do klientów rozpoczną się już pod koniec marca 2021 r. Dzięki 12,5% większej pojemności niż poprzednie modele 16 TB, dyski 18 TB MG09 CMR są zgodne z najszerszą gamą zastosowań wspieranych przez systemy operacyjne. MG09 są przystosowane do mieszanych losowych i sekwencyjnych obciążeń odczytu i zapisu zarówno w chmurze, jak i w tradycyjnych przypadkach użycia w centrach danych. Wspomniana tu seria charakteryzuje się prędkością obrotową 7200 obr./min, znamionowym obciążeniem 550 TB na rok oraz wsparciem interfejsów SATA i SAS, a wszystko to w energooszczędnej, uszczelnionej helem, standardowej 3,5-calowej obudowie.

Seria MG09 Toshiby dodatkowo obrazuje zaangażowanie firmy w udoskonalanie konstrukcji dysków twardych, aby sprostać zmieniającym się potrzebom urządzeń pamięci masowej w serwerach w chmurze oraz obiektowej i plikowej infrastrukturze magazynowania. Dzięki jeszcze większej wydajności i pojemności 18 TB, seria ta pomaga zwiększyć gęstość infrastruktury w chmurze, aby zmniejszyć wydatki inwestycyjne i poprawić całkowity koszt posiadania (TCO). Wraz ze wzrostem ilości danych w błyskawicznym tempie, zaawansowane 18 TB MG09 z technologią FC-MAMR pomogą dostawcom usług w chmurze i projektantom rozwiązań pamięci masowej osiągnąć wyższą gęstość pamięci masowej w chmurze, chmurze hybrydowej i lokalnie w szafach.

Poza prezentacją nowej serii dysków, Toshiba nie podała cen.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.