Home / Aktualności / 12 generacja procesorów Intela przyniesie ok 20 procentowy wzrost wydajności

12 generacja procesorów Intela przyniesie ok 20 procentowy wzrost wydajności

Jeszcze nawet nie mamy oficjalnej sklepowej premiery 11 generacji procesorów Intela a już dowiadujemy się o rzekomym 20 procentowym wzroście wydajności 12 generacji układów tego producenta. Alder Lake-S, układy które w końcu przejdą na technologię 10 nm mają być właśnie o tyle wydajniejsze w stosunku do swoich odpowiedników Rocket Lake-S. Rzekomy wzrost wydajności jednowątkowej o 20% dzięki mamy zawdzięczać nowym rdzeniom Golden Cove i węzłowi SuperFin 10 nm. 

Tego właśnie dowiadujemy się ze slajdów Intela, które wyciekły właśnie do sieci i dotyczą nadchodzącej rodziny procesorów niebieskiego giganta. Ujawniają one kilka interesujących informacji, w tym to, że procesory będą wyposażone w technologię hybrydową Intela z mieszanką mniej  wydajnych z z tymi bardziej wydajnymi, z których każda grupa może składać się maksymalnie z ośmiu, co daje łącznie szesnaście rdzeni. Procesory będą również wyposażone w najnowszą łączność z obsługą zarówno PCIe 4.0, jak i PCIe 5.0, Wi-fi 6e, Thunderbolt 4 a także oferować kompatybilność z DDR4 i DDR5 4800 MHz. Co więcej, slajdy informują nas o 2-krotnym wzroście wydajności multicore, co może być nie lada osiągnięciem. 

Intel wprowadzi również nowy typ gniazda o nazwie LGA1700, który sprawi, że istniejące rozwiązania chłodzące dla gniazd LGA115X i LGA1200 będą niekompatybilne. Procesory pojawią się również wraz z premierą nowego chipsetu serii 600 z obsługą PCIe 3.0 i PCIe 4.0 wraz ze standardową aktualizacją USB, SATA i sieci. Podstawowe płyty główne z serii 600 będą obsługiwać tylko pamięć DDR4 do 3200 MHz, podczas gdy zaawansowane płyty główne Z690 będą obsługiwać DDR5. Intel potwierdził, że zamierza uruchomić Alder Lake jeszcze w tym roku, ale nie wiadomo jeszcze, czy chodzi o serię komputerów stacjonarnych czy mobilnych.

Czy wszystko to okaże się prawdą, czas pokaże. Premiera 11 generacji stanowić będzie swoisty test lojalności kupujących w stosunku do Intela. Jeśli zostanie zdany, producent ten może się przygotować do kolejnej premiery, która jak się podejrzewa będzie miała miejsce pod koniec tego roku z bardziej prawdopodobną premierą ustaloną na 2022 rok.  

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.