Home / Aktualności / Zamknięcie IsoHunt oraz nakaz zapłacenia $110 milionów odszkodowania

Zamknięcie IsoHunt oraz nakaz zapłacenia $110 milionów odszkodowania

Zamknięcie serwisu isoHuntPopularna sieć wymiany plików isoHunt zapowiedziała zamknięcie swojej strony i próbę wypłaty $110 milionów odszkodowania dla Motion Picture Association of America (MPAA) za łamanie praw autorskich. Eksperci w dziedzinie prawa przewidują iż kwota $110 milionów nie zostanie osiągnięta. Bardziej realistyczne jest dla nich 2-4 miliony dolarów.

Jedna z kanadyjskich stron internetowych próbowała walczyć z wyrokiem sądu o łamanie praw autorskich jeśli chodzi o udostępnianie na stronie trackerów do filmów lecz przegrała tą batalię. Prawo jest w tej kwestii jednoznaczne i nakłada obowiązek sprawdzania legalności zamieszczanych na stronach linków do filmów, muzyki i innych rzeczy podlegających prawom autorskim.

 Założycielem isoHunt jest programista o nazwisku Fung, który przez ponad dekadę zarządzał wspomnianym systemem wymiany plików. Tak jak wspomniano  wcześniej pomimo przechowywania wymienianych przez użytkowników na własnych serwerach, strona ta cały czas łamała prawo.

W ostatnim tygodniu po zaprzestaniu indeksowania plików udostępnianych przez użytkowników 13.7 milionów użytkowników nie podzieliło się żadnymi danymi między sobą. Należy wspomnieć, że isoHunt posiada ponad 50 milionów użytkowników miesięcznie co czyni ją jedną z 500 najczęściej odwiedzanych witryn w internecie. Nie przeszkodziło to jednak sądowi w Kaliforni, USA w decyzji o zamknięciu strony z trackerami plików.

Po rej decyzji sam założyciel serwisu zostawił wiadomość o podziękowaniach dla wszystkich z którymi tworzył isoHunt oraz że powróci z kolejnym projektem. W związku z tym prosi o śledzenie jego blogu w internecie, Fung pożegnał się słynnym „jeszcze wrócę” (I’ll be back) niczym Terminator.

Fung wielokrotnie podkreślał możliwości spieniężenia pomysłu stron wymiany plików  na stronach takich jak jego. Także  oferował natychmiastową reakcję w przypadku próśb o usunięcie plików łamiących prawa autorskie.

Źródło: Internet