Home / Aktualności / Windows 8.1 Rewolucja odwolana z przyczyn technicznych.

Windows 8.1 Rewolucja odwolana z przyczyn technicznych.

Gdy pisaliśmy wcześniej o debiucie aktualizacji systemu Windows 8.1 wspominaliśmy o jej podstawowych funkcjach i cenach.

Po bliższej analizie wielkie nadzieje rozwiała rzeczywistość. Zamiast rewolucyjnych zmian w stronę użytkownika dostaliśmy nieco bardziej dopracowany produkt. Czy to wystarczy aby przekonać niedowiarków do przesiadki z Windows 7 czy starszych systemów? O tym za chwile.

Co nowego Windows 8.1

Nowe funkcje Windows 8.1

Menu Start

Windows 8-1 Menu Start

Jedną z najważniejszych funkcji jakie miały się znaleźć w najnowszej odsłonie (aktualizacji) systemu Microsoftu miał być powrót menu Start. To za jego pomocą w starszych wersjach systemu intuicyjnie nawigowało się po zainstalowanych programach i innych ustawieniach systemowych.

Microsoft podarował co prawda menu Start ale nie w takiej formie jaką byśmy oczekiwali. Kliknięcie lewym przyciskiem nie pokazuje wspomnianych wcześniej programów czy ustawień lecz przenosi nas do kafelkowego królestwa.


Wielozadaniowość

Windows 8-1 zmiana szerokosci okien

Otwieranie wielu okien jednocześnie zostało jeszcze bardziej ułatwione. Ale tylko do pewnego stopnia. Oczekiwać można by było ich rozmieszczenia zarówno pionowego jak i poziomego. Użytkownicy otrzymali tylko możliwość rozmieszczenia pionowego, które realizowane jest poprzez przeciągnięcie aplikacji na jedną ze stron od góry i jej upuszczenie w lewej bądź prawej części ekranu.

Należy wspomnieć, że funkcję podobną stosowali już tacy producenci jak Acer (Grid Windows) także rewolucji tutaj również nie ma.


Personalizacja

Windows 8-1 Personalizacja kafelkow

Pod tym pojęciem należy głównie rozumieć dostosowanie kafelków a w szczególności ich rozmiaru, więcej kolorów pulpitu, animowanych tapet (któe notabene wyglądają wyjątkowo atrakcyjnie). Możliwe jest teraz grupowe zaznaczanie, zmniejszanie lub zwiększanie rozmiarów czy przenoszenie.


Nasze aplikacje w jednym miejscu

Windows 8-1 zainstalowane aplikacje

W Windows 8.1 pojawiło się scentralizowane miejsce aplikacji, które można sortować pod względem nazwy, kategorii, daty instalacji czy częstotliwości używania aplikacji. Takie posunięcie ze strony nieco ułatwia nawigowanie po zainstalowanych programach lecz jest to tylko połowiczne rozwiązanie problemu. Użytkownicy czekali na pasek startu z możliwością uruchamiania programów z jego poziomu.

Swoje miejsce w nowej aktualizacji znalazło kilka ciekawych aplikacji dorzuconych bezpłatnie przez Microsfot. Mowa tutaj o Alarmach (przydatnych dla tych zasypiających przy komputerze, który musi być włączony aby budzik zadziałał), Jedzenie i napoje (Food & Drink), Sprawnośc Fizyczna (Health & Finess) w skład której wchodzą zarówno pożyteczne informacje odnośnie liczby kalorii w jedzeniu jak i wizualna fizjologia człowieka czy najczęstsze choroby i ich symptomy.


Funkcje zabezpieczonego ekranu

Pomimo tego, że użytkownik zabezpieczył ekran przed korzytaniem z komputera to może on bez konieczności logowania odbierać połączenia Skype, robić zdjęcia czy oglądać z prezentacji zdjęć. To ciekawa funkcja lecz ponownie, nic szczególnego wyróżniającego tą aktualizację.
Ustawienia systemowe zawsze pod ręką

Windows 8-1 Ustawienia systemowe

Zmiana rozdzielczości, opcji zasilania (dla komputerów przenośnych czy tabletów), informacje systemowe czy aktualizacje dostępne są również z bocznego wysuwanego menu aktywowanego po najechaniu lub przeciągnięciu palcem (dostępne w urządzeniach z ekranem dotykowym) z prawej strony ekranu.


Botowanie do pulpitu

Jeśli nie chcemy być witani przez kafelkowe szaleństwo to przynajmniej na dzień dobry możemy zostać powitani naszym pulpitem. Przynajmniej do czasu kliknięcia na przycisk start. Wtedy koszmar zacznie się na nowo.


Wyszukiwanie

Wyszukiwanie jest teraz możliwe nie tylko z bocznego menu lecz również poprzez menu start (po wciśnięciu prawego klawisza myszy). Musimy szczerze powiedzieć, iż działa jeszcze szybciej i uwzględnia aplikacje, ustawienia czy strony internetowe.

Wspominane na początku wyszukiwanie jest kluczową funkcją nowego Windowsa. Microsoft zaprzęgł do roboty swojego woła roboczego czyli wyszukiwarkę Bing do wyszukiwania i serwowania nam wyników wyszukiwania. Dotyczy to wyników zarówno lokalnych (aplikacje, ustawienia) jak i zewnętrznych takich jak strony internetowe. Ma to zapewnić lepsze rezultaty na zapytania użytkownika.

Windows 8.1 search

 

 

 

  1. Wprowadzenie
  2. Aplikacje
  3. Podsumowanie