Home / Aktualności / Volkswagen zapowiada elektryczne wersje Golfa oraz UP

Volkswagen zapowiada elektryczne wersje Golfa oraz UP

volkswagen e-golf oraz e-up
Volkswagen zapowiedział elektryczne wersje swoich topowych modeli a mianowicie Golfa oraz Up. Jak poinformował producent poza oszczędnościami na paliwie, umieszczenie baterii w podstawie pojazdów pozwoliło na niższy punkt grawitacji a co za tym idzie lepsze prowadzenie wspomnianych aut.

Zarówno Golf jak i Up skorzystały na specjalnie zaprojektowanych skrzyniach biegów dzięki czemu w tym pierwszym osiągnięto 270 Nm, zaś 210 Nm w drugim. W połączeniu z elektrycznym silnikiem e-Golfa o mocy 85kW (115 KM)pozwala to na osiągnięcie 100km na godzinę w niespełna 10,4s. Prędkość e-golfa to 140 kilometrów na godzinę. E-up z kolei posiada 60kW (82 KM) motor rozpędzający te auto do setki w 12.4 sekundy. Prędkość maksymalna tego malucha to 130 km/h.

Warto jeszcze wspomnieć o bateriach zastosowanych w elektrycznym golfie oraz Up-ie. Podczas gdy nieco ponad 24 kWh bateria w Golfie wystarcza do przejechania 190 km na pełnym naładowaniu to w VW Up jest ona nieznacznie mniejsza i jej moc wynosi 18.7 kWh. Pozwala to jej na przejechanie 160 kilometrów. Oba pojazdy wykorzystują technologię aktywnego hamowania a tym samym powyższe zasięgi mogą być jeszcze większe jeśli będziemy jeździć tylko po mieście.

Jak to bywa w świecie nic co wygląda pięknie nie jest do końca idealne. Tak też jest też w tym przypadku gdzie pomimo bardzo niskich kosztów związanych z przejechanymi kilometrami pojawia się problem ładowania. Według informacji uzyskanych od producenta e-Golf potrzebuje ok. 13 godzin do pełnego naładowania baterii przy korzystaniu z dołączonych kabli do ładowania. Gdy zastosujemy ładowanie ze specjalnej (i kosztownej) stacji ładowania to skrócimy ten czas do ośmiu godzin. To nadal jednak bardzo dużo.

Dla pocieszenia VW podaje iż gdy zdecydujemy się na skorzystanie ze stacji szybkiego ładowania wykorzystujących system CCS to osiągnięcie 80 procent naładowania baterii nie powinno nam zająć więcej niż pół godziny.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.