Home / Aktualności / gry / Rocket League – recenzja gry na Xbox One

Rocket League – recenzja gry na Xbox One

Rocket League

Rocket League jest jedną z najbardziej niezwykłych gier widziałem od dłuższego czasu. Dostępna w formie elektronicznej (do pobrania) gra niezależnego studia Psyonix, obecnie dostępna dla PC, PS4 i Xbox One. Nie trudno ogólnie opisać Rocket League, ale proste wyjaśnienie nie odzwierciedla prawdziwych doznań dostarczanych przez tą grę.

Pomimo, że tak naprawdę Rocket League to piłka nożna na kołach (jeśli tak to można ująć), to gra dostarcza niesamowite wrażenia bez względu na doświadczenie gracza. Niemniej jednak możesz być nieco zniesmaczony w zależności od własnych preferencji dotyczących symulacji.

Chociaż jest to bardzo unikalny tytuł , będę traktować Rocket League jakbym miał do czynienia z jakiejkolwiek inną grą. Omówię za tym grafikę, story i rozgrywkę, ale warto pamiętać, że Rocket League dostaje też punkty za bycie wyjątkowym.

Rocket League 01
Rozpoczynając od grafiki (i z moich obserwacji nie tylko na konsoli Xbox One), gra nie oferuje jej w ociekającym nadmiarze. Jest ona w wystarczającej formie i ilości, czyli innymi słowy taka, że zadowoli większość graczy. Grafika jest poza tym ostra, dopracowana i wyróżnia się na tle podobnych produkcji – funkcjonalna i dosyć dobrze dopasowana do reszty (dźwięku i gameplayu).

Tryb pojedynczego gracza (single player) jest moim zdaniem naprawdę słaby. Możesz grać standardowe mecze w zespołach od 1 do 4 zawodników, a rozgrywka jest oferowana w formie treningu, widowiska, czy tutorialu, aczkolwiek sam Rocket League nie jest głównie dedykowany dla tryby innego niż wieloosobowy.

Tryb pokazówki (Exhibition mode) jest również nieco podstawowy, jak bym to określił, lecz na uwagę zasługują możliwości konfiguracyjne tego trybu, które pozwalają na regulację fizyki w grze.

Za jej pomocą możemy zmienić „odbijalność” piłki, prędkość czy rozmiar, co naprawdę podnosi poziom zabawy.Jeśli nadal czujesz niedosyt, to zawsze możesz pobawić się ze zmianą grawitacji, przyspieszenia czy ogólnej prędkości samej gry. 

Tym samym możecie odnieść wrażenie (co zresztą chyba podkreśliłem wcześniej), że gra ta jest dedykowana trybowi multiplayer. Aczkolwiek sama rozgrywka wydaje się łatwa, niemniej pełne jej opanowanie już nie jest.

Rozgrywka jest możliwa zarówno w trybie 1 na 1, jak i 4 na 4. Producent uwzględnił w niej także takie aspekty jak listy społecznościowe i punktowane, czy tryb gry w hokeja (i ostatnio dodany koszykówki). W niesamowity moim zdaniem sposób zaczerpnięto pomysł z typowego połączenia piłki nożnej i motoryzacji, a następnie zrobiono z niego sztukę, tak rzadko widzianą we współczesnym świecie gier. 

Rocket League 02
To z kolei sprowadza nas do samej rozgrywki (gameplay) gry Rocket League. Określić ją można jako albo hit, albo lipa. Niesamowita prostota polegająca na kontrolowaniu za pomocą pada samochodu, skakaniu i próbie odbicia piłki i strzelenia gola, naprawdę jest istotą tej gry. Wszystko inne to tylko dodatki. Jednak długie godziny spędzone na graniu, pozwalają na uzmysłowienie jak rozległą (i poniekąd skomplikowana) ta gra jest.

Czym więcej grasz, tym bardziej zauważasz inne podejście do tej gry. Każda rozgrywka wygląda jak dziecinna zabawa. Pojazdy kierują się w stronę piłki z nadzieją ja jej trafienie i skierowanie do bramki przeciwnika. Jednak gry spojrzycie na rozgrywkę na bardziej profesjonalnym poziomie, zauważycie, że wygląda ona bardziej jak piłka ręczna – auta rozpędzają się, wyskakują, obracają, co zresztą wygląda bardzo interesująco i efektownie.

Na szczęście, jest to również bardzo przyjemne uczucie. Jak inaczej można nazwać strzelonego bardzo efektownego gola, przyznajcie sami.

Typowe mecze w Rocket League trwają do 5 minut, aczkolwiek ten czas jest wypełniony po brzegi w akcję. Gole zdarzają się niezwykle często, w ilości 8-9 na porządku dziennym. Jak sami już chwilę w to pogracie, zobaczycie jak są one wyczerpujące (aczkolwiek także bardzo nagradzające za nasz trud), do tego napakowane fizyką. To chyba co w tej grze podobało mi się najbardziej.

Umiejętności gracza przekładają się bezpośrednio na umiejętności prowadzenia pojazdu w grze, a ponieważ gra polega głównie na fizyce, ciężko jest znaleźć podobną pod tym względem produkcję.

Rocket League 03
Szczerze mogę powiedzieć, że wszystko co wspomniałem powyżej o Rocket League, wydającej się prostą, aczkolwiek wciągającej grze, najlepiej ją opisuje. 

Jeśli zdecydujecie się na wydatek ok. 70 zł, jestem pewny, że nie pozbawi was planowanej kolacji, a z drugiej strony zapewni wam długie godziny dobrej zabawy – ogólnie dobra inwestycja.

Zanim jednak zachęciła was do tej gry chęć wykonywania wyskoków, obrotów i efektywnego strzelania goli, nastawcie się na solidną praktykę. Po tym będziecie nie tylko zadowoleni z samych siebie, lecz również znajomych i rodzinę, którzy na pewno inaczej spojrzą na tego typu produkcje.

Uważam również, że Rocket League jest idealną grą do rozpoczęcia, pogrania, zostawienia i ponownego pogiercowania. Bardzo dobrze dopracowana pod wieloma względami produkcja studia Psyonix, zawdzięcza swój częściowy sukces prostocie i połączeniu dwóch elementów – piłki i jazdy samochodami. Aczkolwiek prosta i mało interesująca się na początku gra, wciąga i zaskakuje przy daniu jej szansy.

Słowem podsumowania mogę powiedzieć, że jest to moim zdaniem bardzo wyjątkowa i unikalna propozycja, która bez wątpienia może podzielić środowisko graczy na jej zwolenników i przeciwników. Niemniej jednak aby coś o niej powiedzieć, trzeba w nią pograć, nieco więcej niż trochę, gdyż dopiero to pozwala uzyskać dobry obraz całości.

 

Rocket League jest jedną z najbardziej niezwykłych gier widziałem od dłuższego czasu. Dostępna w formie elektronicznej (do pobrania) gra niezależnego studia Psyonix, obecnie dostępna dla PC, PS4 i Xbox One. Nie trudno ogólnie opisać Rocket League, ale proste wyjaśnienie nie odzwierciedla prawdziwych doznań dostarczanych przez tą grę. Pomimo, że tak naprawdę Rocket League to piłka nożna na kołach (jeśli tak …

Ocena końcowa

Grafika
Dźwięk
Gameplay
Ocena ogólna

Polecamy!

Podsumowanie : Bardzo wyjątkowa i unikalna propozycja, która bez wątpienia może podzielić środowisko graczy na jej zwolenników i przeciwników. Niemniej jednak aby coś o niej powiedzieć, trzeba w nią pograć, nieco więcej niż trochę, gdyż dopiero to pozwala uzyskać dobry obraz całości.

Twoja ocena: 4.8 ( 1 votes)
83