Home / Aktualności / Radeon R7 oraz Radeon R9 – premiera nowych serii kart graficznych AMD

Radeon R7 oraz Radeon R9 – premiera nowych serii kart graficznych AMD

W dniu 25 września około godziny 9 rano czasu lokalnego odbyła się prezentacja nowych kart graficznych AMD, przy okazji której zmieniono nazwy oznaczeń modeli z rodziny Radeon. Niestety opisywane wydarzenie, które nieprzypadkowo miało swoje miejsce na Hawajach podczas imprezy GPU ’14 Tech Day nie obfitowało w zbyt wiele szczegółów. Co równie zaskakujące tylko dwie spośród zaprezentowanych kart będzie opartych o całkowicie nowe układy graficzne, zaś pozostała część przejdzie nieznaczny lifting.

AMD Radeon Rx yz series_01

Otóż wraz z nadejściem opisywanych produktów firma AMD (Advanced Micro Devices) postanowiła zmienić nazewnictwo modeli z rodziny Radeon i odejść od dotychczasowego systemu oznaczeń Radeonów. W miejsce aktualnego zapisu Radeon HD 7xxx przechodzimy na nowy system Radeon Rx yz (X).

Dotychczas tylko pola oznaczone ”iksami” informowały nas zarazem o serii jak i modelu należącym do danej rodziny np.: 7850 i 7870. Od teraz kolejne generacje Kart graficznych AMD będą podzielone na grupy, gdzie w miejsce znaków ”xyz” umieszczone cyfry oznaczać będą kolejno: za literą ”x” kryć ma się cyfra oznaczająca daną generację kart (w opisywanym przypadku są to liczby 7 oraz 9), w polu ”y” odnajdziemy cyfrę informującą o modelu karty (np.: 2), zaś na pozycji litery ”z” znajduje się kod opisujący wersję karty (np.: 50, 60, 70 itd.).

W tym miejscu należy zwrócić szczególną uwagę na znajdujący się na końcu nowego sposobu klasyfikacji kart AMD Radeon duży X. Otóż część nowych konstrukcji będzie go nosiła na końcu swoich nazw, zaś część będzie go pozbawiona.

AMD Radeon Rx yz series_02

AMD Radeon Rx yz series_03

  1. Wprowadzenie
  2. AMD Radeon R7 250X i R7 260X
  3. AMD Radeon 270X, 280X oraz 290X
  4. AMD TrueAudio Technology
  5. AMD Gaming Evolved
  6.  Projekt Mantle i kierunek współpracy z EA

O użytkowniku Łukasz Szałas

Pasjonat motoryzacyjny i komputerowy. Wieloletnia praktyka w konfiguracji zestawów komputerowych poparta dogłębną wiedzą z zakresu informatyki.