Home / Konsole / PS4 Pro – czy konsola Sony ponownie rozgromi Xboxa

PS4 Pro – czy konsola Sony ponownie rozgromi Xboxa

ps4_pro_2A więc premierę konsoli PS4 Pro (aka NEO) mamy za sobą, tak samo jak upewnienie co do PS4 Slim. Jeśli chodzi o Pro,  poza rozdzielczością 4K i wsparciem HDR, nowa konsola ma bardzo dobrą specyfikację i wspiera funkcje, które z pewnością odbiją się na jeszcze lepszej niż poprzednik sprzedaży.

Moc konsoli PlayStation 4 Pro głównie leży w rękach układu graficznego Polaris z 36 rdzeniami GCN taktowanymi 911 MHz, 8 GB pamięci RAM GDDR5 z przepustowością 218 GB/s i oczywiście znanym, ośmiordzeniowym procesorem AMD z rodziny „Jaguar”. Standardowym napędem w konsoli będzie oczywiście Blu-ray, a ona sama wyposażona będzie 1TB dysk twardy.

Procesor w nowym PlayStation pracuje z taktowaniem 2,1 GHz (poprzednie PS4 taktowane było z częstotliwością 1,6GHz), zaś układ graficzny GPU jest w stanie zapewnić 4,2 TFLOPS. Zatem znaczny wzrost wydajności względem poprzednika PS4 / PS4 Slim.

Pomimo faktu, że podobnie jak przy Projekcie Scorpio, gry nie będą „prawdziwie” działały w rozdzielczości 4K, to będzie to jak twierdzi Sony w 90 procentach bliskie tej właśnie rozdzielczości (podobnie jak w Project Scorpio). Gry po prostu zostaną „dobite” do tej rozdzielczości. Dodatkowo ze swojej strony japoński producent zapewnił, że obecne tytuły jak chociażby nowe Call of Duty otrzymają stosowne patche, dzięki czemu będą działały na nowej konsoli bez konieczności kupowania kolejnej wersji. Tym samym nie będziemy musieli się martwić o wersję gry dla starej czy nowej konsoli (Sony dogaduje się w tej sprawie z twórcami aby dostarczyli wersje gier dla obu konsol jednocześnie).

ps4-rozdzielcosc-i-funkcje

Podobnie do Xbox One S, PS4 Pro wspiera dokładniejsze odwzorowanie kolorów czyli HDR (dostępne przez aktualizację, która pojawi się niebawem), aczkolwiek ponownie – na telewizorze wspierającym tą właśnie ten standard. W odróżnieniu do konsoli Microsoftu Sony nie posiada napędu Blu-ray wspierającego UHD – treść 4K co prawda jest, ale głównie ta dostarczona do konsoli inną drogą np. przesyłana strumieniowo (Netflix) czy za po podłączeniu dysku zewnętrznego z takową treścią.

Niektórzy z pewnością docenią Wi-Fi w standardzie 802.11ac i obsługujące zarówno pasmo 2,4GHz jak i 5GHz. Dzięki temu jeśli mamy szybszy ruter będziemy bez problemu mogli przesyłać strumieniowo treść do naszej konsoli, szybciej łączyć się z siecią oraz unikać zakłóceń z zatłoczonej już sieci 2,4GHz.

Nie można też zapominać o PlayStation VR – googlach do rzeczywistości wirtualnej, które będą współpracowały z PS4 Pro, a z którymi firma Sony wiąże tak duże nadzieje jak Microsoft z Oculusem Rift. Gry prezentują się dobrze, choć z drugiej strony wypadało by przetestować samemu a nie polegać na demonstracji, która z perspektywy trzeciej osoby dużo nie wnosi.

Starsze gry, które dotychczas posiadaliśmy na naszej PS4 otrzymają wzrost wydajności. Cieszymy się, że Sony zdecydowało się właśnie na taki krok. 

Konsola PS4 Pro pojawi się w listopadzie i kosztować będzie 400 euro, czyli podobnie do swojego poprzednika gdy ten debiutował kilka lat temu.

ps4_pro_1 ps4_pro_3 ps4_pro_specs

 

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.